Kancelaria notarialna – w czym może nam pomóc?

Kancelaria notarialna – w czym może nam pomóc?

Praktycznie w każdym większym mieście znajdziemy chociaż jedną kancelarię notarialną. Pracują w niej notariusze, którzy mogą nam pomóc w wielu różnych sytuacjach, związanych z prawnymi kwestiami. Zawód notariusza jest tak zwanym zawodem regulowanym, co znaczy, że wykonywać ten zawód można tylko po wypełnieniu określonych zasad, które są uregulowane prawnie. Dodatkowo, jest to zawód zaufania publicznego, czyli notariusz nie pracuje tylko dla własnego zysku, ale wypełnia swoje zadania w trosce o dobro publiczne. Do takich profesji można zaliczyć lekarza, który dba o zdrowie i życie pacjentów, jak również notariusza, który pomaga klientom sformalizować różne kwestie prawne.

Kancelarie notarialne – zadania

Główne zadania notariusza to wykonywanie pewnych czynności prawnych, które wymagają nadania aktu notarialnego. Do kancelarii notarialnej udamy się przede wszystkim wtedy, gdy chcemy dokonać kupna bądź sprzedaży nieruchomości. Musi być wtedy stworzony akt notarialny. Notariusz zajmuje się także sprawami spadkowymi, ponieważ ma możliwość sporządzania poświadczenia dziedziczenia.

Bardzo ważna w pracy notariusza jest dyskrecja oraz zachowanie tajemnicy zawodowej. Dlatego praktycznie wszystkie czynności prawne, jakimi zajmują się notariusze, odbywają się w kancelariach notarialnych. Dzięki temu klienci mogą spokojnie przedstawić swoje sprawy, ponieważ zachowane są wszystkie zasady zachowania tajemnicy zawodowej.

W kancelariach notarialnych musi także panować ład i porządek, a wszystkie dokumenty powinny być porządnie zarchiwizowane, dzięki czemu nie ma obawy, że ktoś otrzyma odpis cudzego dokumentu.

Wizyty w kancelariach notarialnych – czy są płatne?

Usługi notarialne są płatne. Bardzo często można skorzystać z wizyty informacyjnej. Polega ona głównie na przedstawieniu sprawy przez klienta. Notariusz natomiast informuje swoich klientów o tym, jakie dokumenty będą mu potrzebne np. przy sporządzaniu aktu notarialnego lub pełnomocnictwa. W większości przypadków takie wizyty są bezpłatne. Za każdy dokument, który sporządzi notariusz w kancelarii trzeba zapłacić (dotyczy to również wszelakich odpisów dokumentów).

Jak zostać notariuszem?

Kandydaci na notariusza muszą przede wszystkim skończyć studia prawnicze oraz otrzymać tytuł magistra. Następnie wymagane jest zdanie tak zwanego egzaminu na aplikację notarialną, która obecnie trwa 3 lata i 6 miesięcy. Po zakończeniu aplikacji trzeba zdać kolejny egzamin, który da nam prawo do wykonywania zawodu. Po wypełnieniu wszystkich wymagań, możemy dostać prawo do wykonywania zawodu (notariusze są powoływani przez Ministra Sprawiedliwości). Tylko w takim przypadku można rozpocząć pracę kancelarii notarialnej. Oczywiście na początku trzeba się będzie wiele nauczyć, korzystając głównie z doświadczenia starszych kolegów i koleżanek z kancelarii.

W pracy notariusza bardzo ważne jest ciągłe doszkalanie się. Nauka nie kończy się wraz z otrzymaniem tytułu magistra czy zdaniem egzaminu aplikacyjnego. Podczas pracy w kancelarii notarialnej trzeba cały czas poszerzać swoją wiedzę, aby rzetelnie wykonywać swoje obowiązki.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Bądź na bieżąco z wiadomościami gospodarczymi, motoryzacyjnymi i technologicznymi z kraju i ze świata.