Jak walczyć z nadwrażliwością zębów?

Nadwrażliwość zębów jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością, która niestety dotyka sporą ilość osób. Oczywiście jak z każdym problemem stomatologicznym, tak również z nią można sobie poradzić. Co powinny zrobić osoby, które mają nadwrażliwe zęby?

Pierwsze objawy

Najważniejszym objawem jest pojawienie się bólu podczas jedzenia zimnych oraz ciepłych potraw. Dodatkowo można odczuwać dyskomfort w czasie mycia zębów, ból może być silniejszy w przypadku mycia zębów zwykłą pastą. Nie da się ukryć, że nadwrażliwość najczęściej daje się we znaki w lecie, kiedy wiele osób sięga po lody oraz w zimie, kiedy to chętniej niż zwykle pije się gorące napoje.

Przyczyny

Wiele osób mających nadwrażliwe zęby nie wie czym może to być spowodowane, niestety w większości przypadków samodzielnie doprowadza się do takiego stanu rzeczy. Jedną z najczęstszych przyczyn nadwrażliwości jest zbyt mocny nacisk szczoteczką do zębów w czasie szczotkowania. Jej powstaniu sprzyja także regularne sięganie po kwaśne napoje oraz napoje gazowane. Warto wiedzieć, że niekiedy przyczyną nadwrażliwości są częste wymioty, które znacząco osłabiają zęby. Z nadwrażliwością mogą mieć problem także osoby, które lubią wsadzać do ust nieprzeznaczone do tego rzeczy, jak na przykład długopis.

Jak sobie poradzić z nadwrażliwością

Jak widać przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, jednak można sobie z nim poradzić. Pierwszym krokiem powinno być udanie się do dentysty (można go znaleźć przez frazę dentysta Bytom), który może przeprowadzić różne zabiegi, które szybko złagodzą ból. Jedną z propozycji jest fluoryzacja, podczas której nakłada się na zęby lakier fluorowy, który pomaga wzmocnić szkliwo. Inną propozycją może być stymulacja mineralizacji, w czasie której zamyka się otwarte kanaliki zębowe przy pomocy przeznaczonych do tego minerałów. Niekiedy może okazać się konieczne usunięcie kamienia nazębnego. Niezależnie od tego, któremu zabiegowi pacjent zechce się poddać, powinien oddać się w ręce stomatologa godnego zaufania, którego można szukać między innymi przez hasło: profesjonalny stomatolog Bytom, a następnie wybrać wygodną porównywarkę ofert z cennikami oraz opiniami na przykład: dentysta-stomatolog.com/bytom,1.html

Ważne jest także to, by już po zabiegu samodzielnie dbać o zęby, by nadwrażliwość nie powróciła. Przede wszystkim należy wymienić szczoteczkę na taką z miękkim włosiem, dodatkowo należy pamiętać o tym, by nie myć zębów bezpośrednio po posiłku – lepszym pomysłem jest odczekanie minimum pół godziny. Należy także ograniczyć spożycie kwaśnych napojów. Warto również wymienić pastę do zębów na taką przeznaczoną do zębów nadwrażliwych.

One thought on “Jak walczyć z nadwrażliwością zębów?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>