Palniki do spawania gazowego - przegląd niezbędnika spawacza
Spawanie gazowe polega na podgrzewaniu spawanego materiału przy wykorzystaniu płomienia gazowego. Jest to najbardziej uniwersalna metoda łączenia metali. Do jej przeprowadzenia konieczny jest odpowiedni sprzęt. Palnik do spawania gazowego dobiera się, biorąc pod uwagę kilka różnych czynników, między innymi rodzaj i grubość spawanego materiału, typ spoiny czy gazu palnego. Jakie są rodzaje palników i jak wybrać najlepszy?
Czym kierować się, wybierając palnik do spawania gazowego?
Palnik do spawania gazowego służy do wytwarzania i kierowania płomienia na spawany materiał. Składa się z głowicy, w której są zmieszane tlen i gaz palny oraz z dyszy generującej płomień. Kupując palniki, trzeba wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, determinujących, jaka moc i rozmiar będą potrzebne. Do cienkich blach i rur wystarczy palnik mały lub średni, jednak większe i grubsze elementy wymagają użycia palników dużych lub bardzo dużych.
Na co zwrócić uwagę, wybierając palnik do spawania gazowego?
- Rodzaj gazu. Najwyższą temperaturę, a zarazem najlepsze właściwości posiada acetylen, jednak jego wadą jest wysoka cena i problemy z przechowywaniem. Tańsze i bezpieczniejsze, lecz wytwarzające niższą temperaturę są: propan, butan, gaz ziemny oraz metan.
- Rodzaj i grubość materiału. Od tego zależy wybór dyszy i mocy palnika do spawania gazowego. Każdy spawany materiał wymaga innej temperatury i prędkości ogrzewania. Ponadto im grubszy jest materiał, tym większa powinna być moc palnika i wielkość dyszy.
- Rodzaj spoiny. W zależności od rodzaju spoiny wybiera się dyszę jednokomorową lub wielokomorową, które generują płomień o różnych kształtach i powierzchni działania.
Palnik do spawania gazowego – ręczny czy mechaniczny?
Istnieją dwa rodzaje palników do spawania – ręczne oraz mechaniczne. Dokonując wyboru, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj spawanego materiału, lecz także budżet oraz doświadczenie spawacza.
- Palnik do spawania gazowego ręczny. Wymaga użycia zapałki lub zapalnika. Regulacja płomienia odbywa się poprzez pokrętła znajdujące się na głowicy. Zaletą tego palnika jest prostota konstrukcji oraz niska cena, jednak jest on trudniejszy w użyciu i wymaga większych umiejętności. Najczęściej wykorzystuje się go do lutowania, podgrzewania lub spawania cieńszych blach i rur.
- Palnik do spawania gazowego mechaniczny. Zapalany automatycznie. Regulacja strumienia gazów odbywa się dzięki zaworom na reduktorach ciśnienia. Te palniki mają bardziej złożoną budowę, a przez to są droższe, umożliwiają jednak bardziej precyzyjną pracę i zapewniają spawaczowi bezpieczeństwo. Stosuje się je do cięcia metali oraz do spawania grubych elementów.
Rodzaje dysz do palników do spawania gazowego
Jednym z najważniejszych elementów palnika do spawania gazowego jest dysza wpływająca na kształt i temperaturę płomienia. Do wyboru są dysze jednokomorowe, posiadające jeden otwór, przez który wydobywa się płomień w kształcie stożka o wysokiej temperaturze i małej powierzchni działania. Z kolei dysze wielokomorowe uwalniają poprzez kilka otworów tlen oraz gaz palny, czego efektem jest podzielony płomień o stosunkowo niskiej temperaturze, lecz większym polu działania. Podczas spawania częściej wykorzystuje się dysze wielokomorowe.
Gdzie kupować palniki do spawania gazowego?
Palniki do spawania gazowego można kupić w sklepach i hurtowniach specjalizujących się w sprzedaży sprzętu dla spawaczy. Zakupu najlepiej dokonywać w godnym zaufania miejscu, oferującym szeroką gamę produktów renomowanych producentów. Żeby zapewnić bezpieczeństwo i jakość pracy, warto wybierać palniki wykonane z wysokiej jakości materiałów.
Artykuł partnera
Komentarze (0)