Jak przetwarzać HDPE?
Recykling plastiku jest jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed nami w związku z ochroną środowiska naturalnego i przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym. Odpady plastikowe są bardzo problematyczne –powszechnie używane tworzywa sztuczne stały się niezastąpione, natomiast recykling plastiku nie zawsze jest możliwy. Co gorsza, odpady plastikowe są wszechobecne i nieustannie wzrasta ich ilość w naszym otoczeniu. Jak wygląda recykling HDPE? Co możemy zrobić, by recykling tworzyw sztucznych osiągnął wyższy poziom i stał się efektywniejszy?
HDPE – recykling plastiku i jego ograniczenia
HDPE jest jednym z popularniejszych tworzyw sztucznych o szerokim zastosowaniu w przemyśle. Na obecny moment z całą pewnością nie jesteśmy w stanie ze względu na atrakcyjne właściwości tego materiału zniwelować wyrobów z HDPE z obiegu. Jedyne co możemy zrobić, by skutecznie przeciwdziałać dalszej degradacji środowiska, to zapewnić wyższy poziom przetwarzania HDPE. Recykling HDPE, czyli polietylenu o dużej gęstości (high density polyethylene) teoretycznie nie jest procesem skomplikowanym, natomiast jak wyjaśniają eksperci Stena Recycling, firmy specjalizującej się w zarządzaniu odpadami i recyklingu odpadów różnych frakcji, jego efektywność ogranicza kilka istotnych czynników. Po pierwsze, aby recykling plastiku stał się efektywniejszy, sprawniejsza musi być segregacja odpadów. Ta jest utrudniona, ponieważ tworzywa to grupa odpadów o różnych właściwościach, które w praktyce nie są dziś zbierane selektywnie, ale trafiają do jednego pojemnika na odpady. Fachowcy ze Stena Recycling zwracają też uwagę na to, że różne rodzaje plastiku zmieszane w jednym produkcie uniemożliwiają w zasadzie jego przetworzenie. Nie opracowano również jak dotąd bezpiecznej dla środowiska i skutecznej metody przetwarzania tworzyw sztucznych z domieszkami, np. barwników.
Jak wygląda recykling odpadów plastikowych?
Stena Recycling od lat prowadzi zakłady przetwarzania tworzyw sztucznych i recykling HDPE oraz LDPE jest jedną z ważniejszych dziedzin jej działalności. Firma otworzyła też właśnie nową linię do recyklingu folii LDPE w Polsce, we Wschowie. Folia LDPE, która trafia do zakładu Stena Recycling jest segregowana, a następnie rozdrabniana, dokładnie myta i suszona. Rozdrobnione odpady plastikowe są poddawane termicznej obróbce w wytłaczarce, a z uformowanych pod wpływem ciepła strug plastiku powstaje granulat. Materiał ten jest przez Stena Recycling badany, by kontrolować jego jakość, a następnie przekazywany producentom wyrobów plastikowych na całym świecie.
Jak zintensyfikować recykling tworzyw sztucznych i zwiększyć jego poziom?
Eksperci zatrudnieni w firmie Stena Recycling, podpowiadają, co możemy zrobić, by skuteczniej przetwarzać plastik. Recykling plastiku obejmuje dziś mniej niż 10% odpadów z tworzyw sztucznych. Pozostała część nie podlega recyklingowi i trafia na składowiska lub jest spalana. Tymczasem opakowania plastikowe czy butelki PET zawierają materiały, które można dzięki recyklingowi odzyskać. Recykling HDPE czy LDPE byłby efektywniejszy, gdyby np. materiały wykorzystywane np. do produkcji opakowań nie były ze sobą mieszane. Najlepiej, by różne rodzaje plastiku w ogóle nie były ze sobą łączone, a opakowania zawierały tylko jeden rodzaj plastiku np. tylko HDPE. Gdyby produkty z tworzyw sztucznych nie zawierały dodatków, barwników i innych substancji chemicznych ich recykling stałby się również znacznie łatwiejszy. Czarne tworzywa sztuczne powinny natomiast zostać zastąpione przez bezbarwne materiały. To najważniejsze wyzwania, jakie stawia przed nami recykling tworzyw sztucznych.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)