Chirurgia stomatologiczna na miarę nowoczesności
Stomatolog, pomimo rozwoju technologii oraz znieczuleń, wciąż wzbudza w wielu osobach strach. Dotyczy on szczególnie bólu, jakiego można doznać w trakcie zabiegów. Jeszcze większe obawy pacjentów wiążą się z zabiegami chirurgicznymi. Słowo "operacja" czy "zabieg" przeraża samo w sobie, a gdy ma się odbyć w obszarze jamy ustnej - nawet podwójnie. Dlaczego nie warto bać się nowoczesnej chirurgii stomatologicznej? Na jakie problemy stanowi niezawodną odpowiedź?
Rodzaje wykonywanych zabiegów
Istnieje wiele różnych typów zabiegów, które można wykonać w gabinecie stomatologicznym. Niektóre z nich przeprowadza jednak chirurg stomatolog. Czym się różnią i jakie zaliczamy do obu tych grup?
-
Zabiegi chirurgiczne w znieczuleniu miejscowym
Należą do nich głównie nieskomplikowane zabiegi, takie jak podcinanie wędzidełek (niezbędne przy leczeniu protetycznym, niekiedy w ortodoncji lub dla korekcji wad wymowy), ekstrakcje pojedynczych zębów, na przykład pod aparat ortodontyczny. Nieco bardziej wymagającym zabiegiem, choć też najczęściej wykonywanym w miejscowym znieczuleniu, jest usuwanie zębów mądrości. Narkozy nie wymaga także resekcja wierzchołków korzeni.
-
Właściwa chirurgia szczękowa
W ten sposób leczy się bardziej skomplikowane choroby i urazy w obrębie jamy ustnej. Chirurgia stomatologiczna to zabiegi wykonywane w znieczuleniu ogólnym, czyli w narkozie, pod okiem anestezjologa. Dotyczy to usuwania stanów zapalnych o dużym nasileniu, w tym nadziąślaków, włókniaków czy brodawczaków, leczenia złamań szczęki, żuchwy lub fragmentów zębodołów, ropni, nowotworów jamy ustnej lub warg, ślinianek, odbudowy ubytków kości. To trudne zabiegi, które wykonywać może jedynie specjalista w zakresie chirurgii stomatologicznej - warto więc upewnić się, do kogo trafiamy.
Szukasz sprawdzonego gabinetu, który specjalizuje się w chirurgii stomatologicznej ? Sparwdź cdcstomatologia.pl >>
Czy jest się czego bać?
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, chirurgia stomatologiczna budzi przerażenie. Kojarzy się z bólem, długą rekonwalescencją, opuchliznami. Oczywiście, niektóre zabiegi są znacznie poważniejsze od innych, jednak ogółem dzisiejsza chirurgia stanowi bardzo zaawansowaną i rozwiniętą dziedzinę. Bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów jest bez zarzutu, a specjaliści mają ogromną wiedzę, która stale się rozwija.
Pozostaje jeszcze kwestia lęku i bólu. Ten drugi całkowicie usuwają nowoczesne metody znieczuleń. Wiele osób odczuwających szczególnie silny lęk poddaje się ekstrakcji zębów w znieczuleniu ogólnym - znieczulenia miejscowe są jednak zupełnie wystarczające. Rośnie także świadomość lekarzy w zakresie podejścia do pacjenta, dzięki czemu zwiększa się także i poczucie bezpieczeństwa na fotelu.
Jak nie trafić do chirurga?
Istnieje jedna rada, która zawsze sprawdza się w takich przypadkach - nie zwlekać do ostatniego momentu. Często, powodowani lękiem, nie udajemy się do stomatologa miesiącami, ignorując narastający ból, dyskomfort czy inne niepokojące zjawiska. Tymczasem takie unikanie to najprostsza droga na stół operacyjny - lepiej się przełamać i wyleczyć chorobę, zanim zdąży się rozwinąć i wymknąć spod kontroli.
Komentarze (0)