Zasady pozwalające odnieść sukces

Zasady pozwalające odnieść sukces

Richard Jarnette to legenda amerykańskiej finansjery. Był to założyciel banku związanego przez 40 lat z kultową amerykańską giełdą na Wall Street. Niedługo przed śmiercią słynny Richard Jarnette sporządził listę dwudziestu czterech zasad, dzięki którym udało mu się odnieść w życiu sukces.

Listę przekazał szerszemu gronu osób, dzięki tym zasadom stał się znany na całym świecie. Sam w sobie Richard Jarnette był interesującą osobistością. Pasjonowały go nieruchomości, zwłaszcza amerykańskie zabytki, czyli konstrukcje niespecjalnie stare. W szczególności lubił domy w jakiś sposób zapisane w historii, na przykład przez ważne osobistości, które w nich mieszkały lub przez istotne zdarzenia mające w nich miejsce. Jego inwestycje były zresztą znakomite, ponieważ domy, które kupował za około 100 000 dolarów, często uzyskiwały potem ceny grubo ponad 4 000 000.

Nawet najciekawsi ludzie nie są jednak nieśmiertelni. W kwietniu minionego roku Richard Jarnette opuścił nasz świat. Cała lista to zaproszenie do przeczytania jego książki. Tutaj warto się skupić na kilku najważniejszych.

I. Nie poddawaj się. Wiele sukcesów jest zaraz za zakrętem i rezygnacja przy pierwszych przeszkodach bywa wielkim błędem. Warto zmienić podejście w dążeniu do celu.

II. Nie pal za sobą mostów. Wiele znajomości może być przydatnych, a zrywanie kontaktów w sposób całkowity to zwykle działanie emocjonalne, pozbawione realnego sensu.

III. Przyjaciele są na wagę złota. Są to nasze najważniejsze kontakty, także jeśli chodzi o przyjaciół starszych i trochę zapomnianych. Warto pielęgnować te znajomości.

IV. Uprzejmość nic nie kosztuje, a może oznaczać dobrą inwestycję. Dobre słowo, podziękowanie, wyraz uznania i podobne proste gesty zazwyczaj procentują.

V. Wiedza to klucz do sukcesu. Zdobywa się ją codziennie, ale trzeba się też uczyć. Także w formie formalnej, czyli poprzez edukację.

VI. Ludzie młodsi są ważni. Świat się zmienia, a każdy ma tendencję do kultywowania ciągłości. Kontakty z ludźmi młodszymi są ożywcze.

VII. Bój się porażek. To pozwala na lepsze mobilizowanie się przed wyzwaniami.

VIII. Znaj swoją wartość. Bądź osobą dumną, ale nie zarozumiałą, bo tylko równowaga w tej kwestii pozwala na podejmowanie właściwych wyzwań.

IX. Planuj. Osiadanie planów jest ważne, ponieważ pozwala działać w sposób zorganizowany i celowy, a dodatkowo reagować na pojawiające się szanse.

X. Traktuje problemy jak szansę. Rozwiązaniem problemu jest bowiem zmiana, a zmiana to szansa na poprawę.

XI. Dbaj o prezencję. Ubieraj się elegancko, ale nie goń każde mody. Zadbaj o siebie. Wyrażaj się poprawnie i nie przesadzaj z emocjonalnością.

XII. Unikaj stagnacji. Regularne zmiany w życiu są ważne, ponieważ świat się zmienia i trzeba za nim nadążać.

XIII. Nie zapominaj o zabawie. Praca też może być zabawą, ale mimo wszystko zabawa powinna być tylko wycinkiem dnia.

XIV. Poznaj język obcy. Inny język to inny sposób patrzenia na świat. Warto mieć taką perspektywę.

XV. Podróżuj. Podróże kształcą i nie jest to tylko pusty frazes.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Bądź na bieżąco z wiadomościami gospodarczymi, motoryzacyjnymi i technologicznymi z kraju i ze świata.