Co warto wiedzieć o odżywkach białkowych?

Co warto wiedzieć o odżywkach białkowych?

Co warto wiedzieć o odżywkach białkowych?

Białko jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych, które pełni niezwykle ważną rolę w funkcjonowaniu organizmu człowieka. Zgodnie z wiedzą medyczną, jest podstawowym elementem budulcowym masy mięśniowej, dlatego jego dodatkowe przyjmowanie w okresie budowania mięśni jest niezwykle pomocne. Odżywki białkowe są preparatami dedykowanymi osobom o wyjątkowo aktywnym trybie życia, a także przebywającym na diecie redukcyjnej. Co warto wiedzieć o odżywkach białkowych? 

Czym jest odżywka białkowa?

Widocznie zarysowane mięśnie i wyrzeźbiona sylwetka są marzeniem wielu kobiet i mężczyzn. Aby osiągnąć wysportowany wygląd niezbędne jest regularne trenowanie oraz stosowanie diety pozwalającej osiągnąć wymarzone efekty. Jednym z suplementów diety ułatwiającym budowanie masy mięśniowej są odżywki białkowe. Czym są tego rodzaju preparaty?

Odżywka białkowa jest produktem, który pozwala uzupełnić dietę w łatwo przyswajalne, zdrowe białko. Ich stosowanie pozwala osobom aktywnym fizycznie lub budującym masę mięśniową uzupełnić niedobory tego składnika pokarmowego w codziennej diecie, dzięki czemu proces rzeźbienia sylwetki przebiega o wiele sprawniej. Preparaty tego typu są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, a ich stosowanie przynosi wiele korzyści dla zdrowia sportowca.

Rodzaje odżywek białkowych - jaki rodzaj wybrać?

Odżywki białkowe składają się przede wszystkim z białka. Dodatkiem do niego są ułatwiające przyswajanie produktu węglowodany, tłuszcze oraz woda, a najbardziej skoncentrowane preparaty składają się aż w 98% z białka. Wartość odżywcza tego rodzaju suplementu diety jest zależna od składu danej odżywki oraz ilości białka, które w obie zawiera.

Głównymi rodzajami odżywek białkowych są:

  • serwatkowe - składają się z białek mleka, które powstaje po jego ścięciu. Ten rodzaj odzywki jest bardzo łatwo przyswajalny przez organizm, a dodatkowo bardzo dobrze trawiony przez układ pokarmowy. Ten rodzaj białka polecany jest szczególnie do potreningowej regeneracji mięśni. 

  • kazeinowe - to białko pochodzące z mleka, które charakteryzuje się nieco większą budową molekularną. Większa cząsteczka kazeiny obecna w odżywce białkowej sprawia, że preparat jest wolniej trawiony, dlatego jej spożycie polecane jest wieczorową pora. 

  • sojowe - to białko pochodzące z nasion soi, które bogate jest w cenne dla zdrowia aminokwasy. Dodatkowo, sportowcy w ich składzie znajdą argininę, która skraca czas regeneracji mięśni po treningu.

Stosowanie odżywek białkowych o dobrym składzie z pewnością korzystnie wpłynie na proces odchudzania lub budowania masy mięśniowej. Przed włączeniem jej do codziennej diety warto zwrócić uwagę na główny składnik preparatu i dopasować go do swoich indywidualnych potrzeb. 

Jakie są korzyści ze stosowania odżywki białkowej? 

Sportowcy stosujący przed lub po treningiem odżywkę białkową z pewnością zauważają korzyści, jakie niesie jej przyjmowanie. Korzystnym działaniem preparatu na organizm jest:

  • przyspieszenie efektów diety redukcyjnej,

  • usprawnienie przebiegu regeneracji mięśni i ciała po treningu,

  • zwiększenie wytrzymałości mięśni na wykonywanie ćwiczeń z obciążeniem,

  • przyspieszenie budowania masy mięśniowej,

  • sprawne budowanie wyrzeźbionej sylwetki,

  • uzupełnienie odpowiedniej ilości białka w diecie osoby aktywnej.

Preparaty białkowe uzupełniają dietę w ten składnik pokarmowy, a dodatkowo ułatwiają regenerację potreningową. Stosowanie ich, jak dodatek do codziennego menu sprawi, że organizm rozpocznie redukcję tkanki tłuszczowej oraz budowanie masy mięśniowej. 

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Bądź na bieżąco z wiadomościami gospodarczymi, motoryzacyjnymi i technologicznymi z kraju i ze świata.