Jak zapobiec zakwaszeniu organizmu?
Problem z zakwaszonym organizmem dotyka nas coraz częściej. Cierpi na niego aż 80% ludzi. Ma na to wpływ obecny tryb naszego życia, ciągły pośpiech, stres i zmęczenie. Dużą rolę odgrywa również jedzenie - im bardziej przetworzone, tym mocniej zakwaszające. Niestety, często długo nie mamy świadomości, że nasz organizm ma problemy z równowagą kwasowo-zasadową. Objawy zakwaszenia organizmu są nieprzyjemne, ale często przypisujemy je innym problemom. Jak rozpoznać zakwaszenie organizmu i w jaki sposób z nim walczyć?
Dlaczego dochodzi do zakwaszenia?
Zakwaszenie organizmu to zaburzenie jego równowagi kwasowo-zasadowej. Naturalne pH krwi wynosi 7,35–7,45 – jest więc lekko zasadowe. W naszym organizmie wytwarzane są produkty zdolne zarówno do zakwaszania, jak i alkalizowania. Niestety, nasz tryb życia wplywa na zwiększenie zakwaszenia w organizmie. Prowadzi do niego brak aktywności fizycznej, stres oraz szybkie tempo życia. Nie bez znaczenia jest również nasza dieta, która zamiast w produkty zasadotwórcze, jest bogata w te zakwaszające organizm.
W aptekach i sklepach ze zdrową żywnością można spotkać coraz więcej suplementów diety na zakwaszenie organizmu. Jednym z nich jest ProDeacid. Fot. https://prodeacid.pl.
Główne objawy zakwaszenia organizmu
Początkowe, najszybciej zauważalne objawy zakwaszenia organizmu to: wzdęcia, zgaga, bóle stawów, ciągłe zmęczenie, wyczerpanie, bóle głowy, wysypki skórne, trądzik, świąd, wypadanie włosów, ogólna nerwowość, ociężałość. Często pojawiają się również migreny oraz bóle stawów i mięśni. Nadmiar kwasu w organizmie prowadzi do spowolnienia trawienia i wydalania szkodliwych substancji. Dlatego przy zakwaszeniu organizmu trudniej jest nam schudnąć. Problem polega na tym, że te objawy są często bagatelizowane i kojarzone ze zwykłym zmęczeniem. Tymczasem ignorowanie tych symptomów może być dla nas niebezpieczne. Dłuższe zakwaszenie może doprowadzić do alergii, reumatyzmu, artrozy, zapalenia spojówek, grzybic, kamicy żółciowej, astmy, miażdżycy, zapalenia stawów, dny moczanowej, rwy kulszowej, nowotworów, albo choroby wrzodowej.
"Coraz więcej osób uskarża się na problemy wynikające z nadmiernego zakwaszenia organizmu. Zatrważający jest fakt, że najczęściej są to ludzie młodzi. Moim pacjentom polecam suplement diety ProDeacid®, jako skuteczny sposób na oczyszczenie organizmu z zalegających w nim toksyn oraz przywrócenie optymalnego poziomu pH” - komentuje Prof. dr n. farm. i med. Wiktor Stelmach.
Co jeść, a czego unikać?
Aby nie dopuścić do zakwaszenia organizmu lub z nim walczyć, należy przeanalizować swoją dietę. Musimy wykluczyć z niej silnie zakwaszające produkty. Najbardziej zakwaszające działanie mają: mięso i wędliny, cukier, sztuczne słodziki, biała mąka pszenna i produkty pochodne, biały ryż, sery żółte, kakao, czekolada oraz sól. Należy unikać picia kawy, herbaty, a także alkoholu. Do produktów średnio kwasotwórczych należą: ryby, jaja, chleb żytni, płatki zbożowe, makaron pełnoziarnisty, ryż brązowy i orzeszki ziemne. A co powinniśmy wprowadzać częściej do naszej diety? Przede wszystkim pamiętajmy o niezastąpionej kaszy jaglanej, która ma działanie odkwaszające i jest świetna w walce o równowagę kwasowo-zasadową organizmu. Ponadto, warto sięgać po: kaszę gryczaną, oliwę z oliwek, orzechy oraz świeże warzywa i owoce. Zalecane są zwłaszcza: cukinia, buraki, brokuły, szpinak, pomidory, cytrusy, truskawki, arbuzy, kiwi oraz banany. Ponadto, kawę warto zastąpić zieloną herbatą lub kawą zbożową, które również mają działanie zasadotwórcze. Równie ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Dlatego nie zapominaj o piciu wody.
Co jeśli podejrzewasz u siebie zakwaszenie organizmu?
Jeżeli występują u Ciebie objawy, opisane powyżej w tym artykule, możesz cierpieć na zakwaszenie organizmu. Jak to sprawdzić? Możesz wykonać test ph na zakwaszenie organizmu w domu. Test ph na zakwaszenie organizmu z moczu należy wykonać po przebudzeniu i na czczo. Dzięki niemu możesz sprawdzić, czy Twój organizm jest zakwaszony i podjąć odpowiednie kroki. Możesz również wykonać prosty test na zakwaszenie organizmu odpowiadając na kilka podstawowych pytań.
Komentarze (0)