Oznakowanie opakowań substancji niebezpiecznych

Oznakowanie opakowań substancji niebezpiecznych

Zasadniczo każde przedsiębiorstwo zajmujące się produkowaniem jakichkolwiek towarów, powinno zwracać uwagę na opakowania. Istotne jest, by umieścić szczegółową informację dotyczącą konkretnego produktu. Dotyczy to np. zidentyfikowanych zagrożeń, a szczególnie chodzi o substancje chemiczne. Takie są zalecenia - w tym względzie - ze strony Unii Europejskiej. Na mocy rozporządzeń, każde przedsiębiorstwo musi zadbać o bezpieczeństwo własnych klientów. Wobec powyższego trzeba koniecznie przygotować całą dokumentację. Jest to bardzo ważne w trakcie przewożenia, a także przechowywania substancji chemicznych. Jedna pomyłka może być bowiem bardzo kosztowna w skutkach….

Informacje znajdujące się na etykiecie

Jeśli chodzi o produkty chemiczne, to oznakowanie opakowań jest tak naprawdę obligatoryjne. Co można znaleźć na etykietach?

  • nazwa substancji
  • klasyfikacje potencjalnego zagrożenia
  • międzynarodowe identyfikatory odnoszące się do danego produktu
  • informacja, czy produkt jest substancją wybuchową
  • adres, nazwa i telefon kontaktowy do producenta
  • piktogramy przedstawiające zagrożenie

Jeśli chodzi o oznakowanie opakowań substancji niebezpiecznych, trzeba również zatroszczyć się o dokładną instrukcję pod kątem ich przewozu. To nie wszystko. Na dodatek opakowanie dla substancji (która może w jakikolwiek sposób zagrażać człowiekowi) powinno zostać tak skonstruowane, żeby jego zawartość pod żadnym pozorem nie wyciekała na zewnątrz. Jak musi być zaś wykonany opis produktu? Tak, aby informacje nie uległy zatarciu, zniszczeniu albo wyblaknięciu. Dzięki temu użytkownicy będą mogli potem naprawdę bezpiecznie skorzystać z konkretnego towaru.

Oznakowanie opakowań - komu powierzyć?

Substancje chemiczne pojawiają się praktycznie w każdym przemyśle. Nie każdy jednak wie, co może stać się na skutek niewłaściwego przechowywania lub przewożenia chemikaliów... Żadna etykieta nie może być zatem stworzona według indywidualnych preferencji konkretnego producenta. W takiej sytuacji warto zdecydować się na doświadczonych pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje w ramach tego właśnie zagadnienia. Należy kooperować z firmami mającymi staż na rynku, które wiedzą, jak trzeba działać właśnie w tym temacie. Wtedy etykiety będą zawierać rzeczywiście właściwe oznakowania dla groźnych substancji chemicznych.

Nie tylko etykiety są jednak obligatoryjne w trakcie produkcji substancji chemicznych. Ważne są również karty zawierające cechy charakterystyczne. Są firmy, które przygotowują pełną dokumentację. Poza tym można liczyć także na wykonanie tłumaczenia (na rozmaite języki). Pamiętaj, żeby nie działać samodzielnie. Wówczas tłumaczenie tekstu może bowiem nie spełniać restrykcyjnych, europejskich standardów. Nie każdy wie, jakie jest tutaj np. słownictwo specjalistyczne, dlatego nietrudno o kosztowny błąd. Jeżeli chcesz zaś przygotować materiały reklamowe także na rynki zagraniczne, to warto naprawdę skorzystać z usług profesjonalnego podmiotu.

Dokładne oznaczenie substancji jest tak samo ważne, kiedy dojdzie do wypadku… Etykieta została stworzona zgodnie z wymaganiami Unii Europejskiej? Kłopot jest jednak taki, że osoba, która transportowała lub przechowywała produkt nie zastosowała się do zaleceń? Niestety, w takim położeniu nie ma ona prawa do żadnego odszkodowania….

https://consultchem.pl/

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Bądź na bieżąco z wiadomościami gospodarczymi, motoryzacyjnymi i technologicznymi z kraju i ze świata.