Ładowarki indukcyjne

Ładowarki indukcyjne

Na przestrzeni ostatnich lat możemy zaobserwować duży wzrost zainteresowania urządzeniami bezprzewodowymi. Jeszcze nie tak dawno temu każda ładowarka do telefonu posiadała różne końcówki, działające tylko przewodowo. Uległo to zmianie i dziś praktycznie każda ładowarka wykorzystuje standard micro USB. Również ładowarki bezprzewodowe zyskują coraz większa popularność, a to dzięki umożliwianiu ładowania urządzenia bez potrzeby podpinania kabla.

W jaki sposób działa ładowarka indukcyjna?

Ładowanie indukcyjne nazywamy także ładowaniem bezprzewodowym. Opiera się to na standardzie QI, opracowanym przez takie firmy jak HTC, Nokia, Asus oraz Samsung. Standard ten gwarantuje kompatybilność ładowarek z urządzeniami mobilnymi. Działanie takiej ładowarki polega na wykorzystaniu opisanego przez Teslę zjawiska - prąd, przepływający przez znajdującą się w ładowarce cewkę nadawczą, tworzy pole elektromagnetyczne, które indukuje napięcie w, znajdującej się w telefonie, cewce odbiorczej.

Trzeba jednak pamiętać, że ładowanie indukcyjne nie jest w stu procentach bezprzewodowe. Sama ładowarka wymaga wcześniejszego podłączenia do gniazdka. Korzystanie z ładowania indukcyjnego wymaga umieszczenia telefonu na płytce albo w małej odległości od niej, inaczej ładowanie zostanie przerwane. Takie rozwiązanie idealnie nadaje się do biura - telefon może być szybko ładowany, gdy nie jest używany. Można dzięki temu uniknąć przykrej niespodzianki w postaci rozładowanej baterii.

Kiedy możemy stosować ładowarkę indukcyjną?

Obecnie możliwość szybkiego naładowania swojego urządzenia jest dużym udogodnieniem. Niestety jeszcze nie każdy smartfon jest fabrycznie przystosowany do ładowania bezprzewodowego. Tylko niektóre z urządzeń dają taką możliwość, a informację na ten temat można znaleźć w specyfikacji urządzenia podanej przez producenta. Wciąż jednak istnieje możliwość korzystania z zalet ładowania indukcyjnego, nawet jeśli nie posiadamy odpowiedniego urządzenia. Istnieją bowiem specjalne nakładki do telefonów, które to umożliwiają. Nadal jednak należy sprawdzić czy ten konkretny model smartfona nadaje się do umieszczenia takiej nakładki - mogą pojawić się problemy z zamknięciem obudowy telefonu.

Co trzeba wziąć pod uwagę kupując ładowarkę indukcyjną?

Różne marki mają w swojej ofercie ładowarki indukcyjne, mogą się więc one od siebie różnić. Wymienić można kilka ważnych aspektów, które warto wziąć pod uwagę:

  • materiał, z którego jest wykonana - zastosowany materiał powinien być odpowiedni wytrzymały i solidny, gdyż jest to gwarancja trwałości. Antypoślizgowa powierzchnia uchroni urządzenie spadnięciem przy przypadkowym poruszeniu. U niektórych producentów można spotkać naklejki antypoślizgowe, są także modele posiadające magnes. Dodatkowo powierzchnia ładowarki powinna być odporna na wszelkie zarysowania.
  • design - ładowarka wciąż pozostaje elementem widocznym, więc osoby, którym zależy na estetyce powinny wybrać takie urządzenie, które będzie dopasowane zarówno do telefonu, jak i do pomieszczenia.
  • kształt - urządzenia te mają różne kształty, np. prostokątne lub okrągłe. Niektóre modele są tak zaprojektowane, by umożliwiać ułożenie telefonu pod kątem.
  • rozmiar - chodzi tutaj zarówno o rozmiar powierzchni aktywnej, jak i o rozmiar całego urządzenia. Rozmiar oczywiście najlepiej dobrać do własnych potrzeb.
  • marka - wybór ładowarki sygnowanej logiem znanego producenta to zdecydowanie najlepsza opcja. To gwarancja, że ładowarka wykorzystuje standard QI oraz faktycznie posiada parametry podane w specyfikacji. Nie musi być to jednak sprzęt tego samego producenta co telefon.
  • cena - to oczywiście również ważna kwestia. Ceny produktów markowych będą wyższe, ale to też potwierdzenie jakości sprzętu.
  • natężenie ładowania - wpływa na szybkość ładowania baterii. Urządzenia wysokiej jakości zapewniają natężenie na poziomie 9V, można także znaleźć takie, które mają funkcję szybkiego ładowania.
  • miejsce ładowania - oprócz ładowarek przeznaczonych do domu czy biura, mamy też takie, które można wykorzystywać w samochodzie. Część samochodów ma takie urządzenia już wbudowane

Wyposażenie i funkcje

Podstawowym zadaniem ładowarki indukcyjnej jest ładowanie baterii telefonu. Te urządzenia posiadają również elementy dodatkowe, ułatwiającego korzystanie:

  • dioda - służy od informowania użytkownika o rozpoczęciu i zakończeniu ładowania
  • wyświetlacz LED/LCD - pokazuje informacje dotyczące stanu ładowania
  • zegar/budzi - ten element jest dosyć rzadko spotykany, może być jednak przydatny dla osób, które ładowarkę i telefon trzymają blisko łóżka

https://hamamobile.pl/

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Bądź na bieżąco z wiadomościami gospodarczymi, motoryzacyjnymi i technologicznymi z kraju i ze świata.