Umowa B2B: co należy wiedzieć?
Podpisywanie umów B2B jest coraz częstszym rozwiązaniem. W wielu przypadkach daje ono możliwość uzyskania wyższych zarobków przez samozatrudnionego przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów pracodawcy. Komu i kiedy opłaca się zatrudnienie B2B? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.
Jak wygląda zatrudnienie B2B?
Kontrakt B2B to umowa, którą zawierają dwie firmy - zazwyczaj samozatrudniony, który zdecydował się na założenie jednoosobowej działalności gospodarczej, oraz firma, która zleca mu wykonanie określonej pracy. W ostatnich latach ta forma współpracy zyskuje na popularności i coraz częściej proponowana jest m.in. w pojawiających się ofertach pracy dla programisty.
Jakie są różnice pomiędzy innymi formami kontraktów a umową B2B: co należy wiedzieć? Przede wszystkim w przypadku business-to-business wykonawca jest przedsiębiorcą, który w pełni odpowiada za realizowane przez siebie zadania. Wszelkie przepisy dotyczące współpracy B2B określone są w Kodeksie cywilnym i samym kontrakcie.
Wykonawca nie jest pracownikiem, przez co nie przysługuje mu możliwość skorzystania z urlopu wypoczynkowego, urlopu na żądanie czy płatnego zwolnienia lekarskiego. Musi on sam opłacać składki na ubezpieczenia społeczne, składki ZUS i podatki, dbać o prowadzenie księgowości firmy i wystawiać faktury zleceniodawcy.
Umowy B2B: korzyści
Chęć podpisania umowy B2B oznacza konieczność zarejestrowania własnej działalności gospodarczej i prowadzenia firmy. Strony kontraktu pracują ze sobą na innych zasadach - stają się kontrahentami. Z zatrudnieniem B2B wiąże się sporo zalet.
Po pierwsze - B2B jest rozwiązaniem opłacalnym finansowo. Przy tym samym koszcie pracodawcy kwota netto, którą otrzyma wykonawca, w większości przypadków będzie wyższa - nawet po odjęciu opłat związanych z prowadzeniem działalności.
Ponadto wybór tej formy współpracy wiąże się z możliwością zapewnienia sobie większej elastyczności. B2B pozwala na współpracę z więcej niż jednym kontrahentem jednocześnie. Samozatrudniony decyduje o tym, jak wykona zadania, za które bierze odpowiedzialność, a zleceniodawca nie ingeruje w jego decyzje - zależy mu na uzyskaniu uzgodnionych efektów.
Dodatkowo możliwość dokonywania zakupów (np. sprzętu elektronicznego) na fakturę i odliczania kosztów sprawia, że zyski samozatrudnionego nie kończą się na wyższych zarobkach.
Czy B2B w IT to najlepsza forma współpracy?
Branża IT jest jedną z tych, które cechują się największą dynamiką rozwoju. Na rynku nieustannie potrzebni są eksperci, a najlepsi nie mają problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Firmy coraz częściej proponują specjalistom B2B w IT.
Poza wyższymi zarobkami ta forma współpracy pozwala na dużą elastyczność oraz cenioną przez pracowników z branży pracę zdalną. Samozatrudniony może również wliczyć do kosztów prowadzenia działalności np. opłaty związane z zakupem/wynajmem biura, zakup wyposażenia i oprogramowania, uczestniczenie w szkoleniach doskonalących.
Umowa B2B jest korzystna szczególnie dla osób o wyższych zarobkach. Przed podjęciem decyzji o założeniu własnej działalności należy przeliczyć, ile wynosiłaby pensja przez pierwsze dwa lata (podczas opłacania preferencyjnych składek) oraz po upływie tego okresu. W większości przypadków B2B w IT jest jednak najbardziej opłacalną formą zatrudnienia.
Pozostałe ważne informacje dotyczące B2B
Decydując się na podjęcie współpracy business-to-business, należy pamiętać o tym, że tego rodzaju kontrakty zazwyczaj nie zawierają terminów, które stanowiłyby ochronę dla obu stron - to oznacza, że można je rozwiązać w każdym momencie. Możliwe jest jednak zapisanie w umowach B2B dodatkowych informacji o okresie wypowiedzenia.
Postanowienia zawarte w umowie B2B nie powinny nosić znamion umowy o pracę. Jeśli kontrakt zostałby za nią uznany, oznaczałoby to m.in. obowiązek uregulowania składek ZUS za okres do 5 lat wstecz, a jeśli przekroczony zostałby I próg podatkowy - konieczność opłacenia podatku dochodowego. By tego uniknąć, w B2B nie powinno się określać miejsca ani dokładnego czasu pracy czy kierownictwa. Wykonawca, który jednocześnie jest przedsiębiorcą, powinien ponosić odpowiedzialność za swoje działania i móc decydować o ich przebiegu.
W ostatnim czasie stają się one coraz popularniejsze, a część pracowników rezygnuje z etatów na rzecz podpisania umów business-to-business. Biorąc pod uwagę wynikające z niej korzyści, warto rozważyć wybór tej formy współpracy. Należy jednak pamiętać, że B2B opłaca się głównie przy wyższych zarobkach.
Artykuł sponsorowany
Komentarze (0)