Na czym polega praca w finansach?

Na czym polega praca w finansach?

Spośród dziesięciu zawodów najpopularniejszych w 2023 r., osiem ma związek z finansami. Osób zajmujących się księgowością i analizami potrzebuje większość przedsiębiorstw. W wielu z nich analityk finansowy jest jedną z najważniejszych osób w firmie, podejmujących kluczowe dla niej decyzje. Za odpowiedzialnością i zapotrzebowaniem idą pieniądze – finanse to obszar, w którym można naprawdę sporo zarobić. Czy do wykonywania pracy w finansach potrzebne jest wyższe wykształcenie? Jacy specjaliści są poszukiwani i gdzie mogą znaleźć dobrą pracę?

Jakie wykształcenie jest potrzebne do pracy w finansach?

Praca w finansach to termin odnoszący się do bardzo różnych stanowisk. Wymagania dla każdego z nich są nieco odmienne, podobnie jak różne są kompetencje poszczególnych pracowników. Księgowy prowadzi księgi rachunkowe przedsiębiorstwa, doradca podatkowy podpowiada rozwiązania z zakresu prawa podatkowego, doradca finansowy pomaga kontrolować finanse, inwestować czy wziąć kredyt, analityk biznesowy poszukuje rozwiązań dla firmy z perspektywy rynku, doradca inwestycyjny pomaga lokować kapitał, makler opiekuje się papierami wartościowymi.

Do rozpoczęcia kariery w finansach wystarczy wykształcenie średnie kierunkowe. Poważniejsze stanowiska wiążą się już z koniecznością posiadania dyplomu studiów wyższych, a rozwój zawodowy obejmuje różnego rodzaju szkolenia, kursy czy studia podyplomowe. Im lepiej jesteś wykształcony, tym więcej możesz dać od siebie a tym samym – lepiej zarobić.

Kim jest analityk finansowy?

Do najbardziej poszukiwanych pracowników zalicza się analityków finansowych. Odpowiadają oni za przygotowanie planu budżetowego firmy i jego przedstawienie zarządowi czy akcjonariuszom. Po akceptacji to właśnie analityk finansowy dba, aby plan był realizowany. W międzyczasie wprowadza niezbędne korekty, jeśli pojawią się nowe sygnały z rynku. Na bieżąco informuje o stopniu realizacji planu, w tym o opóźnieniach czy trudnościach.

Analityk finansowy jest odpowiedzialny za ciągłą analizę procesów finansowych w firmie: jej przychodów, wydatków i zysków. W razie potrzeby opracowuje raporty finansowe przeznaczenia wewnętrznego i zewnętrznego (np. dla inwestorów, dla organów administracji państwowej).

Każda firma wprowadza indywidualne modyfikacje w kwestii obowiązków analityka finansowego, dlatego warto po prostu uważnie czytać ogłoszenia. Interesuje cię kariera analityka lub pokrewna? Sprawdź aktualne oferty na zatrudnienie w finansach na GoWork.pl, filtrując wyniki dla interesującego cię obszaru geograficznego czy pod kątem innych zmiennych.

Gdzie można zacząć pracę w finansach?

Jeśli dopiero zaczynasz pracę w finansach, możesz zdecydować się na jedną z dwóch najpopularniejszych ścieżek kariery. Pierwsza to dołączenie do zespołu w firmie, której głównym profilem działalności są właśnie finanse. Jako członek zespołu – np. młodszy księgowy – będziesz mógł zdobywać niezbędne doświadczenie i kontynuować edukację. To świetny chrzest bojowy, poznasz bowiem jednocześnie specyfikę administrowania finansami najróżniejszych firm, zlecających outsourcing tego rodzaju usług wyspecjalizowanym przedsiębiorstwom.

Druga droga to zatrudnienie w firmie o dowolnym profilu działalności, w dziale finansowym czy księgowym. Tutaj główną korzyścią jest znacznie łagodniejsze wprowadzenie w twój zakres obowiązków – koncentrujesz się tylko na jednym podmiocie.

Niezależnie od twojego wyboru, w finansach zdecydowanie warto pracować – ofert jest mnóstwo, zarobki spore a praca daje dużo satysfakcji oraz społeczny prestiż.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Bądź na bieżąco z wiadomościami gospodarczymi, motoryzacyjnymi i technologicznymi z kraju i ze świata.