Winiety na Słowenię - ile kosztują?

Winiety na Słowenię - ile kosztują?

Wybierając się w podróż za granicę musimy pomyśleć o wielu rzeczach. Jaka jest waluta w danym kraju, czy jest to strefa Schengen, czy są jakieś specjalne obostrzenia lub zakazy. Wszystkie te informacje przydadzą się, aby nasza podróż była wygodna, szybka i bezpieczna. W przypadku niektórych krajów istotne są też opłaty za autostrady. O tym właśnie musimy pamiętać wybierając się w podróż do Słowenii, gdzie korzystanie z autostrad i dróg szybkiego ruchu jest płatne.

Jeszcze parę lat temu na Słowenii obowiązywał nakaz płacenia za przejazd w specjalnych bramkach (tak jak to odbywa się teraz w Polsce). Jednak w 2008 roku zostały wprowadzone zmiany i teraz aby wjechać na Słowenię trzeba mieć zakupione winiety w postaci naklejek, które przyklejmy na szyby samochodu. Musimy jednak pamiętać, żeby nie przykleić ich w zaciemnionej części szyby. Najczęściej umieszcza się ją po lewej wewnętrznej stronie, tak aby można ją było odczytać od zewnątrz. Podobnie jest w Czechach i Austrii. Ważne jest aby taką winietę przykleić zanim wjedziemy na płatny odcinek drogi, inaczej czekają nas dość wysokie kary. Na Słowacji kierowcy powinni też uważać na prędkość, ponieważ w wielu miejscach jest ona dość mocno ograniczona.

winiety na Słowenię

Ile kosztują winiety i gdzie je kupić?

Tygodniowa winieta kosztuje 15 Euro, miesięczna 30, a roczna 110. Są to ceny na 2018 rok. Winiety na Słowenię można kupić w sklepach w Polsce oraz w Internecie. Wiele firm ma także swoje stacjonarne punkty, gdzie są dostępne winiety na Słowenię. Bardziej ekonomiczny wydaje się zakup naklejek poza granicami naszego kraju. Winiety są dostępne praktycznie na każdej stacji benzynowej na Słowenii, ale jednak lepiej jest je nabyć na granicy lub wcześniej - internetowo. Takie winiety umożliwiają bezpłatny przejazd wszystkimi tunelami i mostami. Wyjątek stanowi tunel Karawnken, którym będziemy się poruszać jadąc z Lublany do Austrii. Za przejazd tym tunelem płaci się od razu na granicy. Planując wakacje na Słowenii musimy także pamiętać, że prawdopodobnie będziemy poruszać się także po terenie Austrii i Czech. W tych krajach także obowiązują winiety, które też mają postać naklejek. Winiety mogą się też różnić w zależności od rodzaju pojazdu. Inne winiety obowiązują w przypadku motocyklu, inne dla kamperów i samochodów, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, a oś przednia znajduje się na wysokości niższej niż 1,3 metra (jest to kategoria winiet A2). Ostatnią kategorią (B2) są winiety dla pojazdów o całkowitej masie także nie przekraczającej 3,5 tony, ale oś przednia znajduje się wyżej niż 1,3 metra.

Każda winieta w momencie naklejenia musi być przedziurkowana. Dokonuje tego najczęściej sprzedawca w momencie zakupu i zaznaczając daty ważności winiety. Jeżeli chcemy kupić winiety na przyszłość musimy ją później sami przedziurkować wpisując odpowiednią datę. Nie dziurkuje się tylko winiet rocznych, które mają z góry określoną ważność. Jeżeli nasza winieta ulegnie zniszczeniu możemy otrzymać nową ale tylko w Toll User Centre w Lublanie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Bądź na bieżąco z wiadomościami gospodarczymi, motoryzacyjnymi i technologicznymi z kraju i ze świata.