Wielki powrót gramofonów

Wielki powrót gramofonów

Rozwój technologiczny może przyprawić o zawrót głowy. Cały czas powstają nowe urządzenia, które mają znacznie ułatwić nasze życie. Mimo to przez ostatnie kilka lat możemy zaobserwować powrót gramofonów, zwanych także adapterami. Urządzenie zostało opatentowane w 1887 roku w Stanach Zjednoczonych przez Emila Bernilera. Największą popularnością gramofon cieszył się w XX wieku, kiedy podstawowym nośnikiem dźwięku były płyty winylowe.

Działanie gramofonu

Prototypem adapteru były urządzenia zwane fonografami. Nośnikiem informacji w przypadku tych urządzeń jest płyta winylowa. Na jej powierzchni możemy zauważyć wyżłobiony spiralny rowek. Podczas odtwarzania w tym rowku będzie znajdowała się igła, której drgania przekształcane są w sygnał elektryczny. Do końca lat 80. XX wieku adaptery były bardzo popularne, jednak zostały zastąpione przez odtwarzacze płyt CD. Dzisiaj jednak coraz więcej osób zbiera płyty winylowe, które w niektórych przypadkach są bardzo drogie. W związku z tym pojawiła się potrzeba wyprodukowania nowej klasy gramofonów o bardzo wysokiej jakości.

Jak wybrać gramofon?

Jeżeli zastanawiamy się nad kupnem tego typu urządzenia, to warto skorzystać z oferty firmy Nautilus. Na stronie internetowej sklepu możemy znaleźć produkty z najwyższej półki, które doceni każdy audiofil. Na co zatem zwrócić uwagę? Przede wszystkim musimy się zastanowić, czy chcemy nabyć adapter manualny czy automatyczny. Gramofon manualny jest bardzo tradycyjny, Nie ma żadnych udogodnień, a ramię z igłą trzeba samodzielnie podnieść i umieścić je w rowkach płyty winylowej. W przypadku gramofonu automatycznego wystarczy położyć płytę na talerzu, wcisnąć przycisk, a resztą zajmie się już za nas automat.

jaki gramofon wybrać?

Istotną kwestią jest też rodzaj napędu. Można tutaj wyróżnić direct drive (napęd bezpośredni), który charakteryzuje się możliwością szybkiego rozpędzenia talerza oraz zmiany prędkości. Jest to najczęściej wybierane urządzenie przez DJ-ów. Do użytku domowego polecany jest gramofon belt drive czyli z napędem pakowym. Talerz jest w tym przypadku wprawiony w ruch przez napęd paskowy, który jest odseparowany od silnika, dzięki czemu szumy zostają wytłumione.

Jednym z najważniejszych elementów każdego adaptera jest wkładka z igłą gramofonową, które składają się z magnesu oraz cewki. Igła ma za zadanie odczytywanie muzyki zapisanej na płycie. Wyróżnia się kilka rodzajów wkładek: MM -  w której magnes drga, a cewka jest nieruchoma oraz MC – cewka jest ruchomym elementem. Drugi typ adapterów jest droższy.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj gramofonu wybierzemy, musimy jeszcze pamiętać o jednej rzeczy. Mając w domu system audio, musimy sprawdzić, czy wzmacniacz posiada wejście, które umożliwi nam podpięcie gramofonu. Nazywa się ono Phono. Jeżeli nie mamy takiej opcji, to trzeba będzie jeszcze zakupić przedwzmacniacz gramofony, który konwertuje sygnały, dzięki czemu możemy się cieszyć wspaniałą jakością dźwięku.

Firma Nautilus od wielu lat zajmuje się dystrybucją najwyższej jakości sprzętu, który zapewni nam wspaniałe, muzyczne wrażenia. Więcej na https://salony.nautilus.net.pl/produkty/gramofony-i-wkladki/gramofony/ .

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Bądź na bieżąco z wiadomościami gospodarczymi, motoryzacyjnymi i technologicznymi z kraju i ze świata.