Łańcuchy sworzniowe JANUS

Łańcuchy sworzniowe JANUS

Łańcuchy sworzniowe nazywane są inaczej napędowymi, ponieważ w głównej mierze służą jako środek do przenoszenia napędu. Znalazły zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Dobrej jakości łańcuch sworzniowy wyróżnia się niezawodnym działaniem poprzez długi okres czasu. 

Sworzniami nazywa się poszczególne elementy, które są łącznikami, wykorzystywanymi do budowy maszyn. Ich głównym zadaniem jest przenoszenie obciążeń zginających między poszczególnymi elementami konkretnej maszyny. Jest on nierzadko porównywany do zatyczki, ponieważ jest osadzony dosyć luźno. Kształtem przypomina on walca. Jego działanie skupia się na ruchu zawiasu, stąd jego luźna konstrukcja. Łańcuchy sworzniowe wykonuje się najczęściej ze stali, chociaż można znaleźć elementy wykonane przy użyciu mosiądzu lub aluminium. Wszystko zależy jednak od przeznaczenia zastosowania sworznia. Sworznie występują w niemal każdej maszynie, która wykazuje jakikolwiek ruch części. 

Działanie sworznia

Kształt sworzni znacząco wpływa na działanie pojedynczego elementu, który tworzy spójną całość, podczas wielu maszyn. Sworzeń można porównać do krótkiego pręta, który zakończony jest w specyficzny sposób. Jest to tzw łeb, który posiada średnicę większą od reszty korpusu. Jego zadaniem jest zatrzymanie sworznia na odpowiedniej głębokości otworu. Na drugim końcu pojedynczego sworznia znajduje się zawleczka zabezpieczająca. Niekiedy na rynku można znaleźć inny sposób zakończenia np. za pomocą nakrętki, „pierścienia Segera”. Jak się okazuje nie zawsze można spotkać się z takim sposobem zakończenia sworznia. Na rynku znajdują się sworznie z różnymi rodzajami łbów. Najpopularniejsze zaś z nich to sworznie z łbem walcowym, który występuje w różnych rozmiarach. Im sworzeń będzie poddawany większym obciążeniom, tym bardziej prawdopodobne, że będzie on wykonany z bardziej wytrzymałego rodzaju metalu. Co więcej, sworznie posiadają specjalną powłokę ochronną. Do jej wyrobu wykorzystuje się powłoki z cynku galwanicznego, ogniowego lub termodyfuzyjnego. 

łańcuchy sworzniowe

Zastosowanie sworznia

Ze względu na charakterystyczny kształt sworznia, który przypomina walca, element ten jest tzw. łącznikiem. Tworzy on specjalne połączenie sworzniowe. Stosuje się je przeważnie tam gdzie występują połączenia przegubowe. Sworznie tworzą specjalne połączenia, które gwarantują swobodny ruch. Działają one nieco na tej samej zasadzie co zawias. Z tego też względu znalazły zastosowanie głównie w przemyśle, który oparty jest na budowie i konstrukcji maszyn. Bez względu na to czy są to maszyny przeznaczone na rynek budownictwa czy może do samochodów, w każdym z tych dziedzin wykorzystywane są sworznie, które stanowią konstrukcję pod połączenia przegubowe. Innym zastosowaniem sworzni są wahaczy. Są to bowiem elementy układu zawieszenia, stanowiące podporę całej konstrukcji samochodu. Natomiast w maszynach budowlanych sworznie mogą występować jako elementy pracujące, np.: jako ramiona koparko-ładowarek. Wszystkie dostępne na rynku sworznie produkowane są zgodnie z normami i posiadają wymagane certyfikaty bezpieczeństwa. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Bądź na bieżąco z wiadomościami gospodarczymi, motoryzacyjnymi i technologicznymi z kraju i ze świata.