Księga wieczysta - wszystko co warto o niej wiedzieć!

Księga wieczysta - wszystko co warto o niej wiedzieć!

W życiu stykamy się z wieloma określeniami, które coś oznaczają, mniej więcej wiemy co, jednak jeśli ktoś wymagałby od nas dokładnego wytłumaczenia, to mielibyśmy z tym olbrzymi problem. Dokładnie tak jest z księgą wieczystą, o której sporo się czyta, całkiem sporo czasem mówi, jednak mało kto mógłby jasno wyjaśnić co dokładnie się w niej znajdzie. Nazwa brzmi bardzo tajemniczo - nawiązuje do wieczności, czyli czegoś stałego, ostatecznego. Dlatego też mamy bardzo jednoznaczne skojarzenia prawne dotyczące ksiąg wieczystych. Czym one dokładnie są? Co w nich znajdziemy i kto się zajmuje ich prowadzeniem? Oto wszystkie najważniejsze informacje na ten temat!

Księga wieczysta - czym dokładnie jest?

Księga wieczysta to specjalny rejestr publiczny, przedstawiający stan prawny różnych nieruchomości. Oczywiście, nie istnieje tylko jedna taka księga i w różnych krajach prowadzi się ją w nieco odmienny sposób, jednak z zasady właśnie taki rejestr pozwala ustalić jasno komu przysługuje prawo do jakiejś nieruchomości i jaki jest zakres tego prawa. Bez stosownych ksiąg z takimi informacjami mielibyśmy bardzo duży problem ze wskazaniem takich zależności - dlatego bardzo ważne jest ich pieczołowite prowadzenie. 

Księga wieczysta - zasady prowadzenia

Istnieją pewne zasady, według których prowadzi się podobne księgi wieczyste. Rejestry te muszą być jawne, tak żeby każdy mógł się zapoznać z ich treścią. Dzieje się to w obecności prawnika. Kolejne zasady, jakie są obowiązujące, to:

  • domniemanie zgodności ze stanem prawnym
  • pierwszeństwo praw wpisanych
  • rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych. 

księga wieczysta

Szczególnie ciekawa jest ostatnia z tych zasad, która określa, że jeśli istnieje jakaś niezgodność między rzeczywistym stanem prawnym, a stanem prawnym ujawnionym w księdze wieczystej, to zapisy w niej umieszczone mają formę obowiązującą. Warto wiedzieć jeszcze, że świat idzie do przodu, technologia również się rozwija, a zatem i możliwości prowadzenia ksiąg wieczystych nieco się zmieniły. Można je w tej chwili prowadzić w sposób elektroniczny, co naprawdę ułatwia życie w wielu sytuacjach. W Polsce podobna możliwość istnieje od roku 2003, od kiedy to systematycznie prowadzona jest informatyzacja ksiąg wieczystych. 

Księga wieczysta - kto się nią zajmuje?

Zakładaniem, jak też prowadzeniem ksiąg wieczystych zajmują się specjalnie do tego powołane wydziały wieczysto-księgowe sądów rejonowych. Jest to ich główne zadanie, a urzędników potrzebnych do zajęcia się wszystkim musi być sporo. Jeśli chcemy zmienić jakieś zapisy w księgach wieczystych, ponieważ zmienia się na przykład właściciel danej nieruchomości, wniosek o to (wraz z całą dokumentacją) przygotowywany jest przez notariusza. To właśnie do notariusza zgłaszamy się zatem z podobnym zadaniem. Notariusz jest prawnikiem, powołanym przez ministra sprawiedliwości właśnie w celu zajmowania się aktami notarialnymi. Ma on dostęp do ksiąg wieczystych i każdy może mieć też do nich dostęp w jego obecności. Jest to zawód zaufania społecznego - bardzo prestiżowy i szanowany. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Bądź na bieżąco z wiadomościami gospodarczymi, motoryzacyjnymi i technologicznymi z kraju i ze świata.