Stopery do uszu – kilka słów o tym, jak dbać o słuch

Stopery do uszu – kilka słów o tym, jak dbać o słuch

Słuch jest jednym z najbardziej lekceważonych zmysłów człowieka. Bardzo rzadko chodzimy do lekarza, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Znacznie częściej badamy wzrok, podczas gdy o badaniu słuchu zapominamy. Jest to dość duży błąd, tym bardziej, że hałas otacza nas praktycznie cały czas: w pracy, w szkole, na ulicy. Dodatkowo coraz więcej ludzi używa słuchawek w tramwajach czy autobusach. To wszystko wpływa na nasz zmysł słuchu, który może się pogorszyć, tak jak stan każdego innego narządu w naszym organizmie. Dlatego warto korzystać ze stoperów, które chociaż na chwilę pozwolą naszym uszom odpocząć. Jak zatem hałas wpływa na nasz słuch i czy możemy temu przeciwdziałać?

Wpływ hałasu na zdrowie człowieka

Hałas to drgania akustyczne o bardzo dużej częstotliwości, które mogą być bardzo szkodliwe dla człowieka oraz innych organizmów żywych. Ludzie od zawsze żyli wśród dźwięków, jednak kiedyś były to odgłosy przyrody. Hałas natomiast jest traktowany jak zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

Stopień hałasu podaje się w decybelach. Szkodliwe dla ludzi częstotliwości zaczynają się już od 35 decybeli. Ciągłe przebywanie w miejscach, gdzie narażeni jesteśmy na taki hałas może doprowadzić do problemów ze słuchem, a nawet do czasowej utraty zdolności słyszenia. Dodatkowo chroniczna ekspozycja na hałas może prowadzić do napięcia nerwowego oraz stresu. To z kolei może stać się przyczyną wielu schorzeń np. nadciśnienia, udaru mózgu czy nawet zawału serca. Prawdopodobnie mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak hałas może wpłynąć na stan naszego zdrowia.

Dodatkowo hałas męczy nas fizycznie, a także psychicznie. Przede wszystkim pogarsza nasze samopoczucie, powoduje bezsenność, wpływa na obniżenie koncentracji, przez co zwiększa prawdopodobieństwo nieszczęśliwych wypadków. Jak zatem zadbać o nasze uszy? Można zacząć stosować specjalne stopery do uszu.

stopery do uszu

Stopery do uszu – sposób na zdrowsze życie

Prawdopodobnie nie zdawaliśmy sobie sprawy ze wszystkich konsekwencji, jakie powoduje nadmierna ekspozycja naszego organizmu na hałas. Warto zatem zawsze mieć przy sobie stopery do uszu, które pomogą nam zadbać nie tylko o słuch, ale jak się okazuje o cały organizm. Zatyczki do uszu przydadzą się szczególnie pracownikom, którzy wykonują swoje obowiązki na halach produkcyjnych lub na budowach, gdzie jest bardzo głośno. Można ich także użyć w wielu codziennych sytuacjach, np. w podróży, gdy nie możemy zasnąć lub w każdym innym miejscu, w którym hałas nie pozwala nam się skupić. Stopery mogą być wykonane z różnych materiałów, co wpływa na skuteczność wyciszenia dźwięku. 

Jednym z rodzajów zatyczek są zatyczki z wosku. Ten materiał pod wpływem ciepła staje się plastyczny, dlatego łatwo zmienić jego kształt. Tym samym bez problemu uformujemy palcami zatyczki tak, aby pasowały do kształtu naszych uszu. Dodatkowymi atutami są ich bardzo niska cena i powszechna dostępność.

Inne zatyczki to zatyczki wykonane ze specjalnej pianki. Tak samo jak woskowe stoper można je kształtować. Piankowych stoperów można unikać kilkakrotnie. Istnieją również stopery gumowe, jednak nie są one zbyt elastyczne, natomiast całkiem nieźle wyciszają otaczające nas dźwięki.

Niezależnie od tego, na jakie stopery się zdecydujemy, warto skorzystać z oferty sklepu Lobos. Jest to firma, która zajmuje się dystrybucją sprzętu biurowego. W ich ofercie znajdują się również różne rodzaje stoperów oraz nauszników, które mają ochronić nasz słuch.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Bądź na bieżąco z wiadomościami gospodarczymi, motoryzacyjnymi i technologicznymi z kraju i ze świata.