Jak otrzymać kredyt unijny dla małych firm i na co można go przeznaczyć?

Jak otrzymać kredyt unijny dla małych firm i na co można go przeznaczyć?

 

Przedsiębiorcy rozwijający swoje firmy często stają przed problemem z wyborem źródła finansowania inwestycji czy bieżącego funkcjonowania podmiotu. Prowadzisz działalności i szukasz opcji pozyskania środków na jej rozwój? Rozwiązaniem może być kredyt firmowy ze wsparciem unijnym. Interesują Cię dotacje na założenie firmy? Atrakcyjną możliwością są programy finansowane z UE. Dowiedz się, jak dostać dofinansowanie.

Możliwości finansowania działalności przedsiębiorstw z funduszy unijnych

Wśród programów przyczyniających się do rozwoju firmy dostępne są dotacje oraz wsparcie pozadotacyjne, czyli instrumenty finansowe zwrotne, jak np. kredyt z dofinansowaniem unijnym czy pożyczka inwestycyjno-obrotowa na preferencyjnych warunkach. Oferty dopasowane są do wszystkich przedsiębiorców. Zarówno osoby dopiero co zakładające własną działalność, które nie mają wystarczającego kapitału, jak i dłużej działające firmy, szukające środków na potrzeby inwestycyjne, mogą uzyskać fundusze.

Fundusze unijne, czyli skąd pochodzą środki

Niewielkie przedsiębiorstwa mogą skorzystać z wielu możliwości finansowania. Unia Europejska realizuje cel rozwoju gospodarczego należących do niej krajów, dzięki następującym funduszom:

 

Projekt

  Kluczowe obszary

Fundusz Spójności

  • inwestycje w infrastrukturę, transeuropejskie sieci transportowe,
  • projekty dotyczące środowiskowych aspektów energetyki i transportu,

  Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego            (EFRR)

  • wspieranie innowacji i badań,
  • gospodarka niskoemisyjna,

  Europejski Fundusz Społeczny (EFS)

  • promocja zatrudnienia, mobilności,
  • inwestycje w edukację, efektywność administracji publicznej,

  Europejski Fundusz Rolny na Rzecz Rozwoju          Obszarów Wiejskich (EFRROW)

  • rozwój obszarów wiejskich i modyfikowanie struktury rolnictwa,

  Europejski Fundusz Morski i Rybacki (EFMR)

  • propagowanie zrównoważonego rybołówstwa,
  • różnicowanie gospodarki nadmorskich społeczności.

Projekty realizowane na zasadach powyższych programów muszą być zgodne z polityką zrównoważonego rozwoju, równości szans oraz społeczeństwa informacyjnego.

Czym różni się kredyt unijny od dotacji?

Powszechność środków w formie dotacji staje się coraz mniejsza na rzecz instrumentów zwrotnych jak kredyt z dofinansowaniem unijnym. Otrzymanie bezzwrotnego finansowania może okazać się znacznie trudniejsze, ponieważ jednoosobowa działalność gospodarcza musi spełniać wymogi dotyczące inwestycji w innowacje, np. prowadzić prace badawcze, których skutkiem będzie produkcja ulepszonych produktów.

Regionalne pożyczki ze środków unijnych

Regionalny Fundusz Pożyczkowy może udzielić wsparcia na bieżące wydatki jak kupno surowców czy materiałów przeznaczonych do produkcji, bez wymagania posiadania wkładu własnego. Lokalne instytucje pożyczkowe działają na terenie wszystkich województw. Umożliwiają wnioskowanie o pożyczki inwestycyjne czy hipoteczne.

Finansowanie w skali ogólnokrajowej

Banki komercyjne działające w całym kraju mają w ofercie kredyty unijne, udzielane w ramach współpracy z BGK i Europejskim Funduszem Inwestycyjnym. Pozyskane środki mogą być przeznaczone na innowacje lub rozwój bieżącej działalności. Możliwe jest też otrzymanie pieniędzy na połączony cel. Kredyty z dofinansowaniem unijnym wyróżniają się korzystnymi warunkami spłaty w porównaniu z innymi produktami bankowymi dla firm.

Kto może wnioskować o kredyt?

Najważniejszym wymogiem, aplikując o kredyt unijny dla małych firm, jest posiadanie działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwo musi być zarejestrowane w Polsce. Banki, przyznając decyzje kredytowe przedsiębiorcom, analizują ich historię kredytową w BIK. Wpływ na to, czy będą one pozytywne, mają zarchiwizowane dane o zawartych w ciągu kilku ostatnich lat umowach dotyczących produktów kredytowych oraz terminowości spłaty rat. Niektóre instytucje wymagają dodatkowego zabezpieczenia, jeśli kwota nowego finansowania jest wysoka, np. w postaci nieruchomości.

Środki unijne dla nowych firm

Chcesz założyć firmę, ale kapitał, który posiadasz, jest niewystarczający? Kredyt na start ze wsparciem unijnym może być korzystną opcją dla osób, które niedawno otworzyły działalność gospodarczą i potrzebują gotówki na jej rozwój. W pewnych sytuacjach nie ma czasu na czekanie na środki z Unii Europejskiej. Banki oferują kredyty dla nowych firm, których celem jest realizacja planowanej inwestycji przed uzyskaniem finansowania z UE. Otrzymaną później dotację można przeznaczyć na spłatę zobowiązania.

Najkorzystniejsza oferta finansowania

Pieniądze z programów finansowanych z UE dają przedsiębiorcom sporo możliwości. Największą zaletą jest wiele opcji, zaczynając od dotacji na projekty badawcze i realizowanie innowacji, poprzez korzystne pożyczki od lokalnych instytucji na bieżący rozwój firmy, kończąc na produktach bankowych ze wsparciem ze środków Unii Europejskiej. Interesuje Cię kredyt unijny (https://www.santander.pl/santander-leasing/pozyczka/pozyczka-na-maszyny-i-urzadzenia-dla-firm-pod-dotacje)? Złóż wniosek w banku i dowiedz się, jakie warunki możesz otrzymać.

Materiał partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Bądź na bieżąco z wiadomościami gospodarczymi, motoryzacyjnymi i technologicznymi z kraju i ze świata.