Wszystko co musisz wiedzieć o PIT-37

Wszystko co musisz wiedzieć o PIT-37

​Konieczność rozliczania się z deklaracji PIT, zawierających zaliczki na podatek dochodowy, to obowiązek każdej pracującej osoby. Dla kogo jest przeznaczona deklaracja o numerze PIT-37 i co się w niej zawiera? W jaki sposób możemy wypełnić naszego PITa w łatwy i prosty sposób?

1. Kto powinien złożyć pit 37

2. Jak wypełnić pit 37?

3. Deklaracja pit 37 jak wygląda

4. Pit 37 – co możesz odliczyć?

5. Dlaczego warto skorzystać z programy do rozliczeń pit online?

Kto powinien złożyć pit 37

Druk PIT-37 jest jedną z najpopularniejszych form deklaracji, jakie co roku składają Polacy. Dotyczy ona wszystkich osób pracujących, które uzyskały swoje dochody na terenie Polski. Co miesiąc od naszej pensji odliczana jest również zaliczka na podatek, którą następnie uwzględnia się w ramach PIT-37. Jeżeli pracodawca odprowadził za nas więcej, niż należy się fiskusowi, to otrzymamy zwrot. W sytuacji niedopłaty będziemy musieli dołożyć brakującą kwotę w terminie nie późniejszym, niż ostatni dzień przewidziany na złożenie deklaracji.

Jak wypełnić pit 37?

PIT 37 możemy wypełnić na wiele sposobów: ręcznie samodzielnie, jeżeli czujemy się na siłach, prosząc o pomoc profesjonalnego księgowego lub za pośrednictwem specjalnego programu do rozliczania podatku dochodowego. Szczególnie ta ostatnia opcja jest bardzo wygodna, ponieważ tak wypełnioną deklarację możemy bez problemu podpisać cyfrowo i wysłać przez internet, bez konieczności wysyłania listu czy fizycznej obecności w naszym Urzędzie Skarbowym.

Deklaracja pit 37 jak wygląda

Deklaracja PIT-37 wygląda bardzo podobnie jak inne rodzaje tego druku, opatrzone innymi numerami. W pierwszej części podajemy swoje dane, a następnie wykazujemy przychody, odprowadzone już zaliczki oraz ewentualne koszty uzyskania przychodów za rok, z którego się rozliczamy. Z tych wszystkich danych wynika również to, czy odprowadziliśmy odpowiednią kwotę podatku, czy może musimy dopłacić lub dostaniemy zwrot. Ważną rubryką jest także ta umożliwiająca oddanie 1% z naszego podatku na dowolną organizację charytatywną.

Na samym końcu deklaracji widnieje miejsce na nasz podpis. Jest to bardzo ważne w sytuacji gdy wysyłamy PIT-37 pocztą lub oddajemy osobiście - deklaracja nie jest ważna bez naszego podpisu. Jeżeli chcemy wysłać ją przez internet, również musimy zostawić swoją "parafkę", w postaci podpisu cyfrowego.

Pit 37 – co możesz odliczyć?

Od PIT-37 można odliczyć całkiem wiele rzeczy. Zaliczamy do nich na przykład jedną z najbardziej popularnych ulg, czyli ulgę na dziecko. Poza tym mamy do dyspozycji również odliczenie kosztów rehabilitacji, internetu, samochodu czy kosztów związanych z lekami. Lista możliwych odliczeń dla tej konkretnej deklaracji jest bardzo długa, dlatego warto indywidualnie sprawdzić z czego możemy skorzystać, zanim wyślemy nasz PIT-37 do urzędu.

Dlaczego warto skorzystać z programy do rozliczeń pit online?

Wysyłanie deklaracji podatkowych za pomocą dedykowanego oprogramowania jest bardzo proste i intuicyjne, dzięki czemu jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić nawet wtedy, gdy to nasz pierwszy raz z samodzielnym rozliczaniem PIT-37. Dodatkowo programy tego typu są w stanie wyłapać najbardziej powszechne błędy i nie puszczą naszej deklaracji do wysłania, jeżeli na taki natrafią. Jest to bardzo użyteczne, ponieważ korekcja błędnego PITa jest dość problematyczna i wymaga tłumaczenia się przed Urzędem Skarbowym, dlaczego się pomyliliśmy. Oprogramowanie do PIT nie tylko pozwala tego uniknąć, ale również czyni całą procedurę prostą, lekką i niemalże przyjemną.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Bądź na bieżąco z wiadomościami gospodarczymi, motoryzacyjnymi i technologicznymi z kraju i ze świata.