Ulgi podatkowe i unijne wsparcie finansowe na automatyzację oraz robotyzację firm w Polsce

Ulgi podatkowe i unijne wsparcie finansowe na automatyzację oraz robotyzację firm w Polsce

​Automatyzacja i robotyzacja stają się powoli standardem w polskich przedsiębiorstwach. Dzięki zautomatyzowaniu wielu linii technologicznych, przyspieszeniu uległ również sam proces produkcyjny. Został on nie tylko udoskonalony, a także wyeliminowano z niego dotychczasowe błędy powstające najczęściej w wyniku pracy człowieka. O ile wdrożenie automatyzacji produkcji niesie ze sobą liczne korzyści, o tyle zakup nowoczesnych robotów wymaga poniesienia ogromnych kosztów. Na szczęście przedsiębiorcy mogą teraz skorzystać z preferencyjnych ulg i programów wsparcia w tym zakresie.

Automatyzacja i robotyzacja stają się powoli standardem w polskich przedsiębiorstwach. Dzięki zautomatyzowaniu wielu linii technologicznych, przyspieszeniu uległ również sam proces produkcyjny. Został on nie tylko udoskonalony, a także wyeliminowano z niego dotychczasowe błędy powstające najczęściej w wyniku pracy człowieka. O ile wdrożenie automatyzacji produkcji niesie ze sobą liczne korzyści, o tyle zakup nowoczesnych robotów wymaga poniesienia ogromnych kosztów. Na szczęście przedsiębiorcy mogą teraz skorzystać z preferencyjnych ulg i programów wsparcia w tym zakresie.

Ogromne koszty, które można zminimalizować

Inwestycja w automatyzację linii produkcyjnej to spory wydatek dla każdego przedsiębiorstwa. Taki nakład finansowy oczywiście zwraca się po określonym czasie, jednak okres zwrotu zależy od wielu czynników, w tym m.in. od wielkości produkcji, ceny produktu, kosztu materiału do produkcji, ilości odbiorców rynkowych czy kosztów własnych przedsiębiorstwa. Wygospodarowanie dużej kwoty na robotyzację jest jednak dla wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza w obecnym czasie, niemożliwe.

Głównym celem robotyzacji w każdej firmie, niezależnie od jej wielkości czy profilu działalności, jest podniesienie wydajności oraz konkurencyjności rynkowej. Kupując roboty przemysłowe czy przenośniki taśmowe w celu zautomatyzowania działających już w firmie procesów produkcyjnych, zainwestowania w nowe linie produkcyjne lub nowy zakład, warto skorzystać z ulgi na robotyzację.

Ulga na robotyzację

Przedsiębiorcy, którzy postawili na robotyzację, mogą od 2022 r. skorzystać z ulgi podatkowej umożliwiającej dodatkowe odliczenie od dochodu 50% kosztów uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację (tzw. ulga na robotyzację). Oznacza to, że koszt przeznaczony na zakup robota przemysłowego wpływa na wynik podatkowy przedsiębiorcy w 150%, a nie w 100%.

Katalog kwalifikowanych wydatków w uldze na robotyzację zawiera m.in. koszty zakupu/leasingu robotów przemysłowych, a także koszty za przenośniki taśmowe i inne maszyny oraz urządzenia z nimi współpracujące. Katalog obejmuje również specjalistyczne oprogramowanie oraz szkolenia dla pracowników obsługujących roboty. Ulgą są objęte zarówno urządzenia zakupione przed 1 stycznia 2022 r., jak i te zakupione po tej dacie.

Nowa perspektywa finansowa

Wsparcie w zakresie robotyzacji przedsiębiorstw będzie możliwe także w ramach programów z nowej perspektywy finansowej UE. Podstawowym narzędziem dofinansowania będzie moduł cyfryzacji w programie Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Będzie to wsparcie finansowe dla obszarów takich, jak m.in. robotyzacja linii produkcyjnych czy analityka danych oraz optymalizacja produkcji. Moduł cyfryzacji będzie pełnił funkcję narzędzia uzupełniającego, a więc będzie dostępny wyłącznie w przypadku uwzględnienia w projekcie modułu obowiązkowego, czyli prac B+R (obowiązkowo dla dużych firmy) lub wdrożenia wyników B+R (prawdopodobnie dla MSP). Program FENG ma ruszyć w I kw. 2023 r.

W przypadku firm z sektora MSP, również program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 ma w planach dofinansowanie w ramach automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji przedsiębiorstw. Program będzie skierowany przede wszystkim do firm z woj. lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, a także obejmie region mazowiecki regionalny (woj. mazowieckie z wyłączeniem Warszawy i otaczających ją powiatów).

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Bądź na bieżąco z wiadomościami gospodarczymi, motoryzacyjnymi i technologicznymi z kraju i ze świata.