Zwycięzcy i przegrani 2020 roku: które technologie zasłużyły na wyróżnienie?

Zwycięzcy i przegrani 2020 roku: które technologie zasłużyły na wyróżnienie?

Rok 2020 był burzliwy pod wieloma względami. W świecie technologii szerokim echem odbiły się kryptowaluty, które miały ogromny wpływ na ceny oraz dostępność kart graficznych. Bez komentarza nie zostały również sztuczna inteligencja oraz sieć 5G. Wszystkie te przedsięwzięcia mocno wpłynęły zarówno na zwykłych obywateli, jak i na firmy technologiczne, które mają teraz zupełnie nowe możliwości generowania transakcji i przychodów. Każdego roku Społeczność Wschodzących Technologii CompTIA, publikuje listę najlepiej rozwijających się technologii. Warto się z nią zapoznać, by być na czasie ze wszystkimi nowościami.

Sztuczna inteligencja i IoT – przyszłość nadeszła już dziś

Jedną z najbardziej wyróżniających się technologii w ostatnim roku była sztuczna inteligencja. Stwierdzenie to odnosi się do zaprogramowanych algorytmów, które automatycznie analizują i stosują nabytą wiedzę. To największa siła w powstających technologiach i obejmuje aplikacje zabezpieczające i sprzedażowe dla firm. AI to również duży skok w branży farmaceutycznej – produkcja lekarstw stała się szybsza oraz tańsza dzięki pomocy komputerów.

Internet rzeczy to coś, co często kojarzyć się może z oddaloną przyszłością. Faktem jest jednak, że łączenie informacji z podłączonych urządzeń i analiza systemów to teraźniejszość, która będzie jeszcze bardziej widoczna. Platformy, urządzenia i zestawy danych zapewniają przedsiębiorstwom dodatkowe informacje i zwiększają ich wydajność.

Pozostań w kontakcie ze światem – 5G coraz popularniejsze

Coraz popularniejszym w Polsce staje się światłowód, jednak nadal na mapach dostępności istnieje wiele dziur. Te mogą zostać załatane przez połączenie bezprzewodowe 5G, które może i nie oferuje transferów i stabilności, znanych z łącza stałego, jednak jest sporym krokiem naprzód, względem 4G.  Superszybki, bezprzewodowy internet gotów jest dotrzeć tam, gdzie standardowe łącze nie jest dostępne, co znacząco wpłynie na problem wykluczenia cyfrowego Polaków.

Dzięki szybkiemu internetowi bezprzewodowemu możliwy jest streaming, eksploracja  rzeczywistości rozszerzonej czy pobieranie plików w mgnieniu oka. Choć urządzenia, pozwalające na odbiór sygnału 5G są ciągle opracowywane, pierwsze maszty „rozsyłające” nowe połączenie stoją w wybranych miastach Polski.

Zabezpieczenia biometryczne receptą na hakerów?

Zabezpieczenia biometryczne znamy już między innymi z urządzeń Apple’a. iPhony już od kilku lat oferują taką formę ochrony, przy każdym odblokowaniu skanując twarz trzymającego w dłoni smartfona. Jeśli zeskanowane wcześniej punkty nie będą zgodne z tymi, zapisanymi w pamięci telefonu, wszystkie dane pozostaną nietknięte, a zablokowany ekran nie pozwoli na zbyt wiele działań. Biometryka ma za zadanie poprawić bezpieczeństwo i umożliwić ludziom sprawne uwierzytelnianie.

Izera – polski samochód elektryczny, który nie podbije świata

O projekcie pierwszego polskiego samochodu elektrycznego było głośno od długiego czasu. Izera ujrzała jednak światło dzienne w zeszłym roku na specjalnie przygotowanej prezentacji. Od tamtej pory włodarze marki nie byli jednak skorzy do chwalenia się postępami w pracach. Pod koniec roku ujawniono jednak kolejne zdjęcia, tym razem z nieotwartej jeszcze drogi. Całe przedsięwzięcie kosztowało około 5 miliardów złotych, co jest sumą nader imponującą. Szkoda tylko, że większość z tego pokryją podatki. Przewidywana sprzedaż także nie zachwyca – przede wszystkim ze względu na fakt, że konkurencja nie śpi, a Izera prawdopodobnie nie będzie wyróżniać się niczym na tle Volkswagena czy Tesli.

Wrażliwe na postęp technologiczny branże starają się dostosować do nowych trendów, które śledzą ich konsumenci. Tą ścieżką chciał iść Amazon, powołując do życia Amazon Halo. Mająca przynieść rewolucję opaska fitness nie podbiła rynku i stała się mocno pobocznym produktem firmy. Dużymi kontrowersjami owiana została nie tylko wysoka cena, ale również funkcje głosowe – śledzenie tonu głosu i „przerabianie” ich na wymierne wskaźniki okazało się drogą do antysukcesu.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Bądź na bieżąco z wiadomościami gospodarczymi, motoryzacyjnymi i technologicznymi z kraju i ze świata.