Jak poprawnie sformatować dysk?

Jak poprawnie sformatować dysk?

Sformatowanie dysku nie jest skomplikowane ani czasochłonne – to praktyczna opcja, gdy chcemy skasować z komputera różne pliki i programy i przygotować go do ponownego zapisu. Warto jednak pamiętać, że sam ten proces nie służy poprawie prędkości pracy dysków.

Formatowanie a defragmentacja

Aby usprawnić pracę komputera, wykonaj defragmentację – formatowanie ma inny cel. Warto je wykonać, aby możliwy był ponowny zapis plików na komputerze lub dysku. Formatowanie pozwala usunąć zgromadzone dane i odzyskać wolną przestrzeń do ponownego wykorzystania.

Proces nie jest skomplikowany, ale może potrwać kilkadziesiąt minut, dlatego warto go zaplanować. Pamiętaj też, że formatowanie usuwa wszystkie pliki na dysku, a ich ew. odzyskanie jest skomplikowane, zajmuje więcej czasu i jest kosztowne. Ważne dane warto skopiować na pendrive'a lub dysk zewnętrzny – kopia zapasowa często może okazać się przydatna. Wyjątkiem jest formatowanie jedynie wybranej partycji.

Formatowanie dysku systemowego

Formatowanie dysku C ma miejsce wraz z rozpoczęciem instalacji systemu Windows i polega na przeinstalowaniu systemu. Konieczna jest zatem płyta instalacyjna lub bootowalny pendrive z systemem. Do instalacji legalnej wersji Windowsa trzeba mieć specjalny kod aktywacyjny, tzw. klucz produktu.

Formatowanie dysku z poziomu BIOS-a rozpoczyna jeden z klawiszy – to zależy od modelu komputera. Zwykle jest to F1, F2, F10, ESC lub DEL, lub ESC – należy wcisnąć odpowiedni przycisk od razu po uruchomieniu komputera. Następnie trzeba uruchomić instalację systemu, co jest równoznaczne z formatowaniem dysku.

Formatowanie dysku z danymi

W systemie Windows można sformatować komputer, dysk lub jego partycję, używając programu „Zarządzenie komputerem” (wystarczy wybrać polecenie „Formatuj”) albo z folderu „Komputer”, wybierając konkretny dysk.

Polecamy serwis LenovoZone.pl, gdzie znajdziecie sporo porad dotyczących komputerów, w tym przypadku zajrzyjcie tam, by dowiedzieć się więcej na temat  formatowania dysku.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Bądź na bieżąco z wiadomościami gospodarczymi, motoryzacyjnymi i technologicznymi z kraju i ze świata.