Okulary i sport

Korygowanie wad wzroku – czy też wad refrakcji, jak mawiają optometryści – jest koniecznością dla większości społeczeństwa. Liczba osób, która dotknięta jest którąś z najpowszechniejszych wad, rośnie każdego roku. Uwarunkowania genetyczne oraz tryb życia – mocno obecnie związanego z korzystaniem z ekranów komputerów i smartfonów – ma na to znaczny wpływ. Jeśli zaś korygujemy wzrok, to najczęściej z wykorzystaniem okularów. Jeszcze nie tak dawno stały one w mocnej opozycji do aktywności fizycznej czy uprawiania sportu. Obecnie ulega to dość dużej zmianie – oczywiście na plus.

Dobór okularów korekcyjnych

Co ma zrobić osoba nosząca okulary, która jednocześnie nie chce rezygnować z aktywności fizycznej, ale też nie planuje wymieniać okularów na soczewki kontaktowe? Najlepszym wyjściem są okulary sportowe, które mogą nosić zarówno dzieci, jak i dorośli. Jest to o tyle ważne, że aktywność ruchowa jest zalecana praktycznie każdemu. Statystycznie coraz więcej osób jej unika, więc dobrze wiedzieć, że noszenie okularów nie jest już wymówką do tego, by z niej zrezygnować.

Co musimy wiedzieć, zanim kupimy okulary do uprawiania sportu? W zasadzie to samo, co w przypadku klasycznych okularów korekcyjnych. A mianowicie, że aby je kupić, najpierw trzeba odwiedzić specjalistę. Okulary na receptę to jedyny zalecany przez lekarzy okulistów i optometrystów sposób ich zakupu. Niestety, część osób nadal decyduje się na okulary z marketu, apteki, sklepu sportowego czy portali azjatyckich. Są to okulary gotowe, z już dobranymi parametrami soczewek, jednak ich jakość i parametry nie zawsze odpowiadają deklaracjom. Dodatkowo okulary i tak powinny być zawsze dobierane pod indywidualnego użytkownika. Dokładne badanie wzroku pozwala zidentyfikować wadę, i nie tylko tzw. plusy i minusy. Również astygmatyzm, który dotyka wedle różnych szacunków nawet 70% społeczeństwa. Jeśli powinien być korygowany (nie zawsze tak jest) rzutuje na jakość życia i widzenia, a nieświadomość wady może sprawić, że będzie się rozwijał i pogłębiał. Pamiętać też trzeba, że okulary to nie tylko szkła korekcyjne, ale także oprawki. Muszą leżeć wygodnie, być dobrze dopasowane do rozstawu źrenicy, wysokości nosa, położenia uszu. Takie dopasowanie jest szczególnie ważne, jeśli chcemy kupić okulary sportowe.

Wybierz okulary sportowe

Kiedyś osoby noszące okulary, w tym również dzieci, unikały pewnych aktywności sportowych, z uwagi na ryzyko spadnięcia okularów, ich uszkodzenia, urazu. Kupując okulary sportowe korekcyjne możemy pozbyć się tego problemu. Ich budowa jest trochę inna niż klasycznych okularów – dopasowana do aktywności, w tym gwałtownych ruchów. „Siedzą” więc mocniej na głowie i nie mają tendencji do spadania np. w czasie szybkiego biegu, jazdy na rowerze, a nawet sportów częściowo kontaktowych, jak piłka nożna. Każdy, kto kiedykolwiek próbował biegać w klasycznych okularach wie, że pod wpływem ruchu i potu zawsze jest ryzyko zsunięcia się ich, a w najlepszym przypadku wymagają ciągłego poprawiania. Zwłaszcza osoby, które często są w ruchu, na przykład dzieci w wieku szkolnym, docenią takie rozwiązania.

Połączenie mocnych i wytrzymałych materiałów z bardziej opływową konstrukcją powoduje, że sport i wada wzroku są dużo łatwiejsze do pogodzenia. Jednocześnie ta budowa nie odróżnia się wizualnie aż tak mocno, by nie można było ich nosić również na co dzień, traktując jako jedyną i podstawową formę korekcji wzroku.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Bądź na bieżąco z wiadomościami gospodarczymi, motoryzacyjnymi i technologicznymi z kraju i ze świata.