Tlenek węgla – jakie niesie zagrożenie i jak się przed nim chronić?

Tlenek węgla – jakie niesie zagrożenie i jak się przed nim chronić?

Tlenek węgla bywa nazywany cichym zabójcą, bo każdego roku w Polsce i na świecie zatruwa się nim sporo osób. Niektóre otrzymują pomoc na czas, dla innych niestety jest za późno. Dobra wiadomość jest taka, że z trującym gazem można walczyć, chociaż poprzez kontrolowanie jego stężenia w powietrzu. Z pomocą przychodzą detektor tlenku węgla CO oraz całe centrale alarmowe. Są niezwykle czułe na każde wahania parametrów, dlatego w razie zagrożenia od razu poinformują użytkujących budynek o niebezpieczeństwie i konieczności ewakuacji.

Czym jest i skąd się bierze tlenek węgla?

Tlenek węgla, nazywany popularnie czadem, jest pozbawiony smaku i zapachu. Niemal niemożliwe jest wyczucie go w powietrzu, bez zastosowania specjalistycznych urządzeń pomiarowych. Niestety, wdychając go szybko narażamy się na nieodwracalne zmiany w organizmie. Wraz z krwioobiegiem tlenek węgla po kolei niszczy nasze narządy wewnętrzne, prowadząc najpierw do utraty przytomności, a potem do śmierci.

Tlenek węgla pojawia się w powietrzu w wyniku niepełnego spalania węgla, drewna czy paliwa płynnego. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku niesprawnych urządzeń grzewczych – kominków, pieców, kotłów.

Jak zapobiegać ulatnianiu się tlenku węgla?

Oczywiście w pierwszej kolejności należy zadbać o jakość opału, a także stan pieców i przewodów kominowych. Nie rezygnuj z regularnych kontroli kominiarskich oraz innych, mających na celu sprawdzenie drożności kominów. Przy okazji takiej kontroli należy też sprawdzić, czy palniki w kuchence i piecu są odpowiednio wyregulowane, a wentylacja w pomieszczeniu działa z pełną mocą. Sam musisz też zadbać o poprawne palenie w piecu, a także zamykanie paleniska w odpowiednim momencie (nie za wcześnie).

Nawet, jeśli zadbasz o wszystkie aspekty techniczne, będziesz przestrzegać instrukcji użytkowania pieca oraz opalania go, a także będziesz pamiętać o kontrolach kominiarskich, zawsze jest ryzyko, że coś może pójść nie tak. Jednak i na to jest sposób - detektor tlenku węgla (CO).

Urządzenia mierzące stężenie tlenku węgla

Aby zapewnić sobie komfort i zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz pozostałych domowników, warto zaopatrzyć się w podstawowy czujnik czadu lub bardziej zaawansowane moduły sterujące. Są one rekomendowane zakładom przemysłowym, ale sprawdzą się także w domach jedno- i wielorodzinnych. Jak tylko otrzymają sygnał o nieprawidłowym stężeniu tlenku węgla w atmosferze od razu uruchomią procedurę mającą na celu utrzymanie bezpieczeństwa. Może to być np. rozszczelnienie okien, otworzenie drzwi, wydanie sygnału do ewakuacji.

Bez wątpienia, jeżeli decydujesz się na zamontowanie czujki, musisz wybrać taką, której zaufasz. Systemy detekcji gazu – Sapel.com.pl są nowoczesne, oparte na technice mikroprocesorowej, mają czułe sensory i pracują w różnych zakresach przemysłowych. Informują użytkownika, kiedy przeprowadzić rekalibrację. Natomiast o zagrożeniu informują komunikatami dźwiękowymi i wizualnymi.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Bądź na bieżąco z wiadomościami gospodarczymi, motoryzacyjnymi i technologicznymi z kraju i ze świata.