Sposoby na sfinansowanie zakupu samochodu

Sposoby na sfinansowanie zakupu samochodu

Zakup samochodu to poważny wydatek dla każdego i chociaż wiele osób jest w stanie sobie z nim spokojnie poradzić, dla większości jest to albo wielkie zagrożenie dla budżetu domowego, albo po prostu konieczność znalezienia jakiegoś innego sposobu finansowania zakupu nowego pojazdu niż gotówka.

Istnieje wiele sposobów na znalezienie zewnętrznego finansowania takiego zakupu. W szczególności są to kredyty samochodowe i leasing, ale także zyskujący coraz większą rzeszę zwolenników wynajem długoterminowy. Wszystkie rozwiązania maja oczywiście swoje wady i zalety.

Kredyt samochodowy

Kredyt jest słowem, które cały czas budzi wielką niechęć wśród ogółu społeczeństwa. Lepiej nie pożyczać – mówi mądrość ludowa. W przypadku kredytów samochodowych obciążenie jest jednak wyraźnie mniejsze niż w przypadku kredytów gotówkowych. Takie kredyty są bowiem celowe, czyli ich zabezpieczeniem jest konkretna rzecz, dzięki czemu są tańsze o kilka punktów procentowych. Co więcej, można je dostać na dłuższy czas i tym samym płacić niższą ratę.

Kredyty samochodowe są łatwo dostępne, ponieważ jest to dla banku produkt bezpieczny. Dlatego w swojej ofercie ma je niemal każdy bank. Z tego powodu, paradoksalnie, należy jednak porównywać oferty szczególnie aktywnie, gdyż wiele z nich wcale nie jest zbyt dobrych. Ciekawym rozwiązaniem może być też skorzystanie z oferty tak zwanego autobanku, czyli oferta producenta samochodów.

Jedyną realną wadą takiego kredytu jest fakt, że w dowodzie rejestracyjnym bank widnieje jako współwłaściciel pojazdu do czasu spłaty całego zadłużenia. Jeśli to dla kogoś problem, może skorzystać z kredytu gotówkowego.

kredyt samochodowy

Sprzedaż samochodu na kredyt

Samochód zakupiony na kredyt zazwyczaj jest trudniejszy w sprzedaży niż samochód kupiony za gotówkę, w tym za kredyt gotówkowy. Tym niemniej, banki nie blokują sprzedaży takiego samochodu, ale za uzyskane pieniądze konieczne jest spłacenie kredytu, by samochód był „czysty”. Trzeba jednak pamiętać, że teoria to jedno, a praktyka bankowa to drugie.

Leasing

Leasing to rozwiązanie przede wszystkim w przypadku zakupu samochodów dla firm. Leasing prywatny staje się obecnie popularniejszy, ale ze względu na brak zachęt podatkowych jest to mniej opłacalne rozwiązanie. Auto leasingowane może być w każdej chwili odkupione na ustalonych z góry warunkach, obejmujących kwestię utraty wartości pojazdu z czasem. Do tego momentu pojazd jest dzierżawiony.

Wynajem długoterminowy

Wynajem terminowy, tak zwany abonament na samochód, to ciekawe rozwiązanie wykorzystywane głównie przez przedsiębiorców na Zachodzie. Pozwala ona za ustalony abonament korzystać z samochodu bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek kosztów z tym związanych z wyjątkiem jedynie paliwa. Jest to rozwiązanie na pewno wygodne, ale nie jest najtańsze, chociaż firmy bardzo cenią sobie to, że koszty wynajmu długoterminowego są stałe. Niezależnie od tego, co się dzieje z autami, koszty korzystania z pojazdów przez firmę są stałe, co daje bezpieczeństwo prowadzenia działalności gospodarczej.

>> Czytaj również o dopłatach na samochody elektryczne

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Bądź na bieżąco z wiadomościami gospodarczymi, motoryzacyjnymi i technologicznymi z kraju i ze świata.