Stomatologia

Nadwrażliwość zębów to bardzo często spotykana, zwłaszcza latem, przypadłość. Objawia się dolegliwym i przeszywającym bólem zębów przy kontakcie z zimnymi, kwaśnymi albo ciepłymi produktami. Zaraz po odstawieniu tych produktów i odczekaniu kilku chwil ból ustępuje. Wiele osób poddaje się dolegliwości i zamiast z nią walczyć rezygnuje z wywołujących ból produktów. W okresie letnim rezygnacja z zimnych napojów i lodów jest ogromnym wyrzeczeniem. Na szczęście nie trzeba z nich rezygnować. Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest użycie wzmacniającej zęby pasty, płynu do płukania jamy ustnej lub innego produktu o podobnym działaniu. Można je bez trudu kupić w aptece lub większości dużych drogerii. Należy jednak pamiętać, że nie jest to rozwiązanie problemu, a jedynie załagodzenie objawów. Całkowicie rozwiązać problem może wizyta u dentysty. Gdy jesteśmy na urlopie lub wyjeździe, wzmacniająca pasta do zębów wystarczy. Gdy jednak ból jest bardzo silny bez zwlekania trzeba udać się do specjalisty. Po wpisaniu w wyszukiwarce haseł: „dentysta” i miasto, w którym aktualnie się znajdujemy (np. dentysta Bydgoszcz, stomatolog Bydgoszcz), bez trudu znajdziemy adresy profesjonalnych placówek stomatologicznych.

Nadwrażliwość zębów to nic innego jak osłabienie zewnętrznej warstwy zęba. W tak zwanym szkliwie powstają uszczerbki, przez które zimne, gorące lub kwaśne bodźce docierają do mocno unerwionych, czyli bardzo czułych warstw zęba. Powoduje to uczucie bólu. Rozwiązaniem stosowanym przez dentystów jest uzupełnienie uszkodzonej zewnętrznej warstwy zębów. Zabieg nazywa się mineralizacja szkliwa i jest szybki, nieskomplikowany i przynosi szybko odczuwalne efekty. Jednak sam zabieg to nie wszystko. Warto zastanowić się, co doprowadziło do osłabienia szkliwa i unikać tego na przyszłość. Jedną z popularnych przyczyn jest nagromadzenie się płytki nazębnej. Nieusuwana powoduje ona ucieczkę dziąseł i odsłonięcie wrażliwych części zęba. Kolejnym powodem może być zbyt silne szorowanie zębów, w tym wypadku po prostu ścieramy z zębów szkliwo. Jeżeli podczas codziennego mycia zębów dziąsła krwawią, a włókna szczoteczki są odkształcone to znak, że trzeba w codzienną higienę włożyć więcej delikatności. Osłabienie szkliwa może też być efektem diety, w której obfitują kwaśne produkty – na przykład soki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>